Chyba każdy z nas spotkał się z sytuacją, w której musiał w bezpieczny sposób pozbyć się dokumentów. Najprostszym podziałem jest podział wg. zastosowania. Dla wielu z nas taki podział będzie zadowalający lecz, żeby naprawdę dobrze wybrać urządzenie powinniśmy się skupić na podstawowych jej parametrach i odpowiedzieć na kilka dodatkowych pytań:
Tutaj pomocna będzie dla nas nowa norma DIN 66399, a w szczególności kategoria P (więcej na temat normy DIN przeczytasz tutaj). W przypadku użytkowników domowych zazwyczaj są to jakieś pojedyncze kartki może jakieś ulotki czy jakieś nie potrzebne materiały promocyjne. Dla tych użytkowników wystarczająca będzie niszczarka z kategorią P-1. Natomiast, gdy dane są bardziej poufne np. korespondencja firmowa, dane teleadresowe itp. musimy przyjrzeć się urządzeniom spełniającym co najmniej kategorię P-2. W przypadku bardzo poufnych danych takich jak numery kont bankowych, dokumenty podatkowe, oferty itp. będzie to już kategoria P-3.
Podobne pytanie powinni zadać sobie pracownicy biurowi. Tutaj mogą się dodatkowo pojawić takie dokumenty jak: bilanse, listy płac, wszelkiego rodzaju umowy, dokumentacja medyczna, gdzie potrzebne będzie urządzenie co najmniej kategorii P-4. W przypadku np. patentów, dokumentacji konstrukcyjnej, analizy konkurencji to już kategoria P-5. Dla dokumentacji dotyczącej badań i rozwoju lub dokumentacji urzędowej będzie to kategoria P-6. Dodatkowo jeśli są to pracownicy z sektora, gdzie obowiązują najwyższe wymagania odnośnie bezpieczeństwa np. policja, wojsko czy sądy najprawdopodobniej będzie potrzebne urządzenie z najwyższą możliwą kategorią P-7.
Na to pytanie już po części odpowiedzieliśmy sobie w punkcie pierwszym. Możemy przyjąć generalną zasadę, że im bardziej tajne dokumenty tym wyższa musi być kategoria P.
Jeśli chcemy, żeby urządzenie było jedynie do niszczenia papieru śmiało możemy pominąć inne parametry. Jeśli natomiast wśród materiałów do zniszczenia znajdują się też: płyty kompaktowe (CD, DVD, Blue-Ray itp.), karty plastikowe (karty identyfikacyjne, karty bankowe itp.) lub filmy czy klisze musimy sprawdzić czy dane urządzenie posiada taką możliwość.
Bardzo często jest to jedno z najważniejszych jak nie najważniejsze pytanie jakie musimy sobie zadać. Nie o to bowiem chodzi, żeby kupić urządzenie na wyrost, którego prawdopodobnie nie będziemy w stanie w pełni wykorzystać z drugiej jednak strony kupowanie urządzenia najtańszego, które poddamy dużym obciążeniem zapewne skończy się uszkodzeniem urządzenia lub trwałą awarią. Każdy z nas musi znaleźć swój złoty środek.
Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomoże Państwu w wyborze odpowiedniego urządzenia. W razie, gdyby pojawiły się jakiekolwiek pytania prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny z naszymi handlowcami. Wszystkie dane kontaktowe znajdą Państwo w zakładce KONTAKT. Wszelkich niezbędnych informacji udzielą Państwu także nasi partnerzy handlowi na terenie całego kraju. Mapka sieci sprzedaży dostępna jest tutaj.