+48 32 420 11 11

pon. - pt.: 08:00 - 16:00

10 rzeczy, które warto przechowywać w domowym sejfie

Cenne i unikatowe przedmioty w naszym domu wymagają należytej ochrony. Najprostszą formą zapewnienia im bezpieczeństwa jest oczywiście korzystanie z sejfów, które coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Zobacz listę 10 rzeczy, które warto chronić właśnie za pomocą sejfów.

Sejfy do zastosowania domowego

Zdecydowana większość z nas zdaje sobie sprawę, że zakopanie kosztowności i innych cennych przedmiotów głęboko w szufladzie nie chroni ich przed złodziejami lub innymi osobami. Nawet najlepsza skrytkę można znaleźć. Dlatego coraz powszechniej w naszych domach zaczynają pojawiać się sejfy. Trudne do zniszczenia obudowy, zamki mechaniczne i elektroniczne, a w niektórych przypadkach nawet zabezpieczenia biometryczne minimalizują szanse na to, że ktoś niepowołany uzyska dostęp do naszych kosztowności.

Sejf elektroniczny OPUS Safe Guard PS 4 digi
Sejf elektroniczny OPUS Safe Guard PS 4 digi

Pamiętajmy, że dobry sejf chroni nie tylko przed kradzieżą. To również skuteczny sposób zabezpieczenia wartościowych przedmiotów przed pożarem, powodzią czy innymi nieprzewidzianymi zdarzeniami. Jak należy rozumieć termin „wartościowe przedmioty”? Poniżej znajdziesz przygotowaną przez nas listę dziesięciu rzeczy, które warto trzymać w domowym sejfie.

1. Dokumentacja osobista i majątkowa

Szeroko pojęta dokumentacja zawierająca dane dotyczące naszego zdrowia oraz sytuacji majątkowej i zawodowej — akty notarialne, testamenty, umowy czy dokumentacja medyczna — powinny być przechowywane w sposób zabezpieczający je przed kradzieżą lub zniszczeniem. Pamiętajmy, że odtworzenie dokumentacji może być bardzo czasochłonne, a niekiedy nawet niemożliwe. Utrata konkretnych dokumentów może prowadzić do poważnych komplikacji prawnych, majątkowych lub osobistych. Dobry sejf, zabezpieczony przemyślanym hasłem, zapewnia ochronę przed tego typu uciążliwymi konsekwencjami.

2. Gotówka

Przechowywanie gotówki w domu okazuje się szczególnie pomocne w sytuacjach kryzysowych lub gdy dostęp do bankomatów lub bankowości elektronicznej jest utrudniony, np. podczas awarii systemów. W domowych sejfach bardzo często przechowujemy gotówkę na tzw. czarną godzinę.

3. Kluczyki do pojazdów i dowody rejestracyjne

W sejfie warto umieścić kompletną dokumentację i kluczyki zapasowe do posiadanych pojazdów. Przechowywanie ich w sejfie zmniejsza ryzyko ich zgubienia, a co ważniejsze — zmniejsza ryzyko kradzieży samochodu.

4. Kosztowności i biżuteria

Drogie kamienie, kruszce inwestycyjne, przekazywane z pokolenia na pokolenie kolczyki, naszyjniki czy pierścionki to nie tylko przedmioty o wysokiej wartości, ale także część naszej historii. Troska o ich bezpieczeństwo jest więc jak najbardziej wskazana.

Sejf z zamkiem elektronicznym
W sejfie warto przechowywać najbardziej kosztowne elementy biżuterii, w tym zegarki

5. Przedmioty kolekcjonerskie

Kolekcjonerstwo to popularne hobby. Posiadane przez nas monety, znaczki pocztowe, rzadkie dzieła sztuki, starodruki czy faksymile mogą mieć dużą wartość kolekcjonerską. Dlatego należy chronić je zarówno przed kradzieżą, jak i potencjalnym uszkodzeniem. W końcu wiele z nich może być wręcz niemożliwych do ponownego pozyskania – czy to ze względu na wartość, czy to z powodu swojej unikatowości.

6. Polisy ubezpieczeniowe

Polisy ubezpieczeniowe moglibyśmy zaliczyć do kategorii dokumentacji, jednak postanowiliśmy poświęcić im osobne miejsce. Ich bezpieczne przechowywanie ma ogromne znaczenie w momencie wystąpienia nieszczęśliwych wypadków, kiedy to szybki dostęp do polisy ubezpieczeniowej może być kluczowy, by uzyskać odszkodowanie lub pomoc. Mamy tu na myśli polisy każdego typu: ubezpieczenie domu, samochodu, kosztowności i oczywiście zdrowia.

Podpisanie polisy ubezpieczeniowej
Pamiętaj, że polisy ubezpieczeniowe są niezbędne do uzyskania odszkodowania

7. Klucze do domu i innych lokali

Klucze do domu, mieszkania czy innych posiadanych przez nas nieruchomości zawsze powinny być „na swoim miejscu”, abyśmy nie tracili czasu na ich poszukiwania. Gdzie najlepiej przechowywać klucze zapasowe? Warto zastanowić się nad umieszczeniem ich w sejfie, zwłaszcza jeśli chcemy zabezpieczyć je przed dostaniem się w niepowołane ręce. Alternatywą są specjalne szafki na klucze – w których możemy przechowywać dużą liczbę kluczy z zachowaniem porządku

8. Pamiątki

Dla wielu z nas pamiątki przywołujące wspomnienia są absolutnie bezcenne. Wszelkiego rodzaju albumy ze zdjęciami, listy i pamiętniki to przedmioty o wartości sentymentalnej wykraczającej daleko poza korzyści materialne. Przechowywanie ich w sejfie to najpewniejsza opcja zapewnienia im bezpieczeństwa.

9. Hasła dostępu

Życie cyfrowe potrafi być dziś równie bogate co życie rzeczywiste – a przynajmniej pod kątem ilości ważnych danych, które musimy zapamiętać. Przechowywanie w sejfie haseł do różnych kont internetowych to świetny sposób na ich ochronę. Stosując tego typu zabezpieczenie w połączeniu z menadżerem haseł na Twoim urządzeniu, zyskasz pewność, że będą one w stu procentach bezpieczne i łatwe do przypomnienia w każdej chwili.

Hasła dostępu do portali i usług internetowych
Sejf to idealne miejsce do przechowywania w formie fizycznej haseł dostępu do stron internetowych

10. Sprzęt elektroniczny

Mała elektronika – laptopy, dyski twarde, SSD czy pendrive’y – powinna być należycie zabezpieczona, zwłaszcza gdy przechowujemy za jej pomocą dane. Jeśli zdecydujemy się trzymać urządzenia w sejfie, musimy zadbać o odpowiednie warunki. Mamy tu na myśli zapewnienie właściwej temperatury i wilgotności, które są istotne dla trwałości czułych układów elektronicznych.