+48 32 420 11 11

pon. - pt.: 08:00 - 16:00

Wszystko o wypełniaczach powietrznych do kartonów – jaka maszyna, jakie wypełniacze, jak pakować?

Zastanawiasz się nad wykorzystaniem wypełniaczy powietrznych w swoim sklepie internetowym? Podpowiadamy, na jakie parametry techniczne należy zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia do samodzielnej produkcji tego typu wypełniaczy. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze rodzaje wypełniaczy powietrznych i dlaczego warto po nie sięgnąć.

Wypełniacze foliowe

Stosowanie wypełniaczy do przesyłek to konieczność w branży e-commerce. Prawidłowo zapakowana paczka jest mniej podatna na uszkodzenia w czasie transportu. Wykorzystanie odpowiednio dopasowanych wypełniaczy do rodzaju przesyłki i wielkości paczki ma kluczowe znaczenie dla ograniczenia ilości zwrotów i reklamacji. Estetycznie zapakowana przesyłka wpływa także na pozytywny odbiór ze strony klienta, zaś poziom satysfakcji klienta jest jednym z najważniejszych wskaźników, które decydują o gotowości do ponownego zakupu. Przeczytaj nasz poradnik, jak zapakować paczkę.

 

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom sklepów e-commerce, producenci specjalizujący się w dostarczaniu wypełniaczy oferują szeroki asortyment produktów, które przeznaczone są do różnego typu przesyłek. W ostatnich latach obserwujemy rosnące zainteresowanie wypełniaczami powietrznymi. Ich popularność wynika z dużej liczby zalet. Wypełniacze powietrzne są:

 • lekkie,
 • odporne na działanie wody i wilgoć,
 • ekologiczne (podlegają recyklingowi),
 • odporne na wysokie i niskie temperatury,
 • skuteczne w amortyzacji drgań i wstrząsów,
 • wielokrotnego użytku,
 • estetyczne,
 • wygodne w uprzątnięciu.

Ich ogromnym atutem jest także to, że każdy może produkować je samodzielnie. Nie wymagają więc dużych powierzchni magazynowych – zależnie od aktualnego poziomu sprzedaży możemy produkować je na bieżąco.

 

Sprawdź też: Czym wypełnić karton? 15 sposobów na wypełnienie paczki

Rodzaje wypełniaczy foliowych napełnianych powietrzem

Na rynku występuje wiele rodzajów wypełniaczy powietrznych, co umożliwia ich idealne dopasowanie do potrzeb określonych rodzajów przesyłek. Do najpopularniejszych należą:

 • Maty powietrzne (maty bąbelkowe, maty minibąbelkowe) – wypełniacze dostępne są w formie rolek owiniętych arkuszami folii. Poszczególne arkusze folii mogą zawierać różną ilość bąbli. Przykładowo maty powietrzne OPUS dostępne są w wersjach z 60 i 196 bąblami. Bardzo dobrze sprawdzają się jako wypełnienie mniejszych oraz płaskich przesyłek.
 • Poduszki powietrzne (woreczki powietrzne) – występują w różnych rozmiarach (m.in. 10 x 20 cm, 15 x 20 cm, 20 x 20 cm). Za sprawą perforacji możemy wygodnie oderwać potrzebną ilość poduszek. Wykorzystywane są do wypełniania kartonów o średnich i dużych rozmiarach.
 • Torby powietrzne – idealne do zabezpieczania butelek, słoików i innych podłużnych przedmiotów. Mogą występować w formie otwartych lub zamkniętych toreb o kształcie zbliżonym do prostopadłościanu lub walca. Cała powierzchnia torby podzielona jest na komórki, dzięki czemu po jej napompowaniu torba idealnie dopasowuje się do przedmiotu, który został umieszczony w środku.   
aeropouch 8 pro 1684313949
Produkcja poduszek foliowych napełnianych powietrzem z użyciem urządzenia aeroPOUCH 9 PRO

Urządzenia do wypełniaczy powietrznych – charakterystyka, parametry techniczne

Oferta rynkowa urządzeń do produkcji wypełniaczy powietrznych stale rośnie. Pojawiają się mniej i bardziej zaawansowane rozwiązania. Bez problemu znajdziemy sprzęty przeznaczone dla małych sklepów internetowych, a także podmiotów realizujących ogromne wolumeny sprzedaży wysyłkowej.

 

Urządzenia te mają zasadniczo tylko jedno zadanie, którym jest wypełnienie folii powietrzem, dlatego są nieskomplikowane w obsłudze. Budowa urządzeń i ich wygląd są do siebie zbliżone niezależnie od producenta – a jednak poszczególne rozwiązania różnią się wydajnością, bezpieczeństwem i wygodą pracy. Przygotowaliśmy zatem zestawienie kluczowych parametrów technicznych urządzeń do produkcji wypełniaczy powietrznych. Wskazujemy, na które parametry należy zwrócić uwagę, aby wybrać najlepsze urządzenie w swojej klasie.

1. Prędkość maksymalna

Parametr ten określa, ile metrów folii dane urządzenie jest w stanie wypełnić powietrzem w ciągu minuty. Na rynku znajdziemy sprzęty o bardzo różnej wydajności, która zaczyna się od 3 m/min aż po 30 m/min. Która prędkość będzie optymalna? Im szybciej pracuje urządzenie, tym oczywiście lepiej. Urządzenie pracujące z prędkością 20 m/min jest naprawdę superszybkie i dobrze sprawdzi się w wypełnianiu poduszek o bardzo dużych rozmiarach.

 

Wystarczająco wydajne są urządzenia pracujące z prędkością 8–10 m/min. Dużo niższa prędkość na poziomie 3–5 m/min. oznacza, że produkcja wypełniaczy będzie bardzo czasochłonna, więc tego typu urządzenia na pewno nie są odpowiednie dla firm, które szukają wydajnych i szybko działających systemów pakujących. Co jednak ważne, dużo wolniejsza praca urządzenia najczęściej wcale nie przekłada się na dużo niższą cenę. Może się okazać, że urządzenie pracujące z wydajnością 10 m/min kupimy taniej niż urządzenie, które pracuje z prędkością zaledwie 3 m/min.  

 

Gdy mowa o prędkości, nie można pominąć sposobu jej regulacji. Urządzenia z płynną regulacją prędkości są z pewnością wygodniejsze w użytkowaniu niż te z regulacją stopniową. Za pomocą pokrętła jesteśmy w stanie swobodnie ustawić optymalną w danym momencie szybkość wypełniania. Z kolei urządzenia ze stopniową regulacją mają narzuconą prędkość działania. W niektórych przypadkach są to zaledwie dwa tryby – szybki i wolny.  

2. Moc urządzenia i funkcja oszczędzania energii

Zasadniczo poziom mocy urządzeń do wypełniaczy powietrznych zamyka się w przedziale od 180 W do 450 W. Zdecydowana większość z nich pobiera moc od 220 W do 300 W. Ten poziom jest zupełnie wystarczający, by zapewnić wydajną pracę urządzenia. Pobór mocy będzie miał bezpośredni wpływ na koszty energii elektrycznej. Dlatego, jeśli zakładamy, że urządzenie będzie pracowało regularnie, wybierajmy modele o niższym poborze mocy.

 

Dodatkowo niektóre urządzenia wyposażone są w funkcję oszczędzania energii. Dzięki niej urządzenie samoczynnie się wyłączy w przypadku dłuższej bezczynności. Jest to praktyczna funkcja, która przekłada się na niższe koszty eksploatacji sprzętu.

3. Czas nagrzewania wałków

Ten parametr określa czas od uruchomienia urządzenia do jego pełnej gotowości do pracy. Wielu producentów nie ujawnia takich danych, a niewątpliwie mają one wpływ na ocenę jakości urządzenia. Zakładamy, że czas od 2 do 5 minut powinien być wystarczający do uzyskania pełnej gotowości. Dłuższy czas nagrzewania może być uciążliwy. Oczywiście im szybciej urządzenie będzie gotowe do pracy, tym lepiej.

4. Obsługiwane rodzaje wypełniaczy

Poszczególne typy urządzeń mogą być przystosowane do wypełniania poduszek i mat powietrznych o konkretnych wymiarach. Standardowe szerokości obsługiwanych rolek z folią to 200 mm i 400 mm. Niestety wielu producentów nie wskazuje w opisie produktu, jakiego typu folie obsługuje dane urządzenie. Nie jesteśmy więc w stanie ocenić, czy urządzenie będzie pracowało wyłącznie na foliach konkretnego producenta, czy jednak będziemy mogli produkować wypełniacze z dowolnych folii.

wypelniacze foliowe napelniane powietrzem 1684184857
Wypełniacz foliowy aeroPOUCH

5. Wskaźnik ciśnienia powietrza

Zaawansowane modele przeznaczone do produkcji dużych ilości wypełniaczy mogą być wyposażone we wskaźnik ciśnienia powietrza. Wskaźnik ten najczęściej prezentuje wyniki na wyświetlaczu LCD zamontowanym na obudowie urządzenia lub też na panelu sterowania.

6. Waga

Im lżejsze urządzenie, tym większa jego mobilność i swoboda przenoszenia. Waga niewielkich, kompaktowych modeli zaczyna się od niespełna 3 kg. Z kolei urządzenia wysokowydajne mogą mieć ciężar nawet powyżej 20 kg.

 

Miejmy na uwadze fakt, że waga jest istotna głównie wtedy, gdy planujemy często przenosić urządzenie. Jeśli jednak mamy wydzielone stanowisko robocze, na którym stale będzie odbywała się produkcja wypełniaczy, wówczas waga nie odgrywa aż tak istotnej roli.

7. Obsługa za pomocą pedału

Możliwość obsługi urządzenia za pomocą przycisku nożnego jest najczęściej uwzględniana przy modelach przeznaczonych do produkcji dużych ilości wypełniaczy. Sterowanie z użyciem pedału przyspiesza pracę. Osoba obsługująca maszynę ma wówczas obie ręce wolne i może uruchomić lub wstrzymać produkcję wypełniaczy wciskając przycisk nożny.

8. Dodatkowe funkcjonalności i elementy budowy

Poza wymienionymi wyżej parametrami warto przyjrzeć się także dodatkowym funkcjom i elementom wyposażenia, które wpływają na większą wygodę lub bezpieczeństwo użytkowania. Zaliczamy do nich m.in.:

 • Wyłącznik bezpieczeństwa – umożliwia natychmiastowe wyłączenie maszyny.
 • Łatwo dostępne instrukcje użytkowania – umieszczenie na obudowie instrukcji doboru parametrów urządzenia do rodzaju i szerokości folii jest praktycznym i pomocnym zabiegiem. Dzięki temu pracownik obsługujący maszynę może szybko zmienić jej ustawienia. Na magazynie pojedyncze kartki z instrukcjami z zasady szybko się gubią. Oczywiście z biegiem czasu operatorzy tego typu maszyn są w stanie ustawić odpowiednie parametry bez patrzenia w ściągę. W przypadku magazynów, w których większa liczba pracowników odpowiada za proces pakowania, na pewno taka podręczna pomoc jest bardzo przydatna.
 • Budowa wałków grzewczych – w dobrych jakościowo maszynach wałki grzewcze rozsuwają się, ograniczając topienie się folii. Mniej wygodą opcją jest możliwość rozsuwania wałków grzewczych za pomocą dźwigni, a nie w sposób automatyczny. Natomiast najbardziej niekorzystna sytuacja to taka, gdy wałki grzewcze w ogóle się nie rozsuwają. W tego typu urządzeniach może dochodzić do topienia się folii.
 • Stabilizatory do rolek wielkoformatowych – specjalne dodatki, które ułatwiają produkcję wypełniaczy powietrznych o dużych rozmiarach.
 • Sterowanie przez Bluetooth – funkcja wygodna dla osób, które chcą mieć zdalną kontrolę nad urządzeniem. Mając jednak na uwadze sposób produkcji wypełniaczy, obsługa manualna jest prosta i zdecydowanie wystarczająca.
 • Możliwość rozbudowy systemu pakowania o kosze i podajniki – opcja ta jest przewidziana w pojedynczych modelach przeznaczonych do produkcji bardzo dużych ilości wypełniaczy. W przypadku mniejszych urządzeń nie ma potrzeby kupowania specjalnego kosza do przechowywania wypełniaczy. Taką funkcję mogą pełnić dowolne pojemniki czy nawet kartony, które znajdują się na naszym magazynie.
 • Budowa urządzenia – proste z wyglądu urządzenia różnią się jakością materiałów, z których wykonana jest obudowa. W przypadku tańszych modeli jest to plastik, z kolei wysokowydajne urządzenia przeznaczone do ciągłej pracy powinny być wykonane z trwalszych materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Dobrze sprawdzi się solidna obudowa z aluminium. Przy większych modelach zwróćmy uwagę na uchwyty, które ułatwiają przenoszenie. Upewnijmy się też, czy instalacja urządzenia nie wymaga użycia narzędzi – klucza, którym trzeba przykręcić wał podawczy. Takiego systemu instalacji z pewnością nie zaliczymy do najwygodniejszego.   

Jak wybrać najlepsze urządzenie do wypełniaczy powietrznych?

Najlepsze urządzenia do wypełniaczy powietrznych to takie, które są w największym stopniu dopasowane do potrzeb Twojego sklepu i rodzaju przesyłek. Trudno jest więc wskazać jeden konkretny model i jednoznacznie określić go mianem najlepszego. Niemniej, mając na uwadze wcześniej opisane parametry techniczne oraz cenę, możemy zarekomendować kilka produktów wartych rozważenia.

 

1. Urządzenie do wypełniaczy powietrznych AeroPOUCH 4

Małe, poręczne i – jak na tak kompaktowe rozmiary – naprawdę wydajne urządzenie. Największą zaletą aeroPOUCH 4 jest niska cena. Stosunkowo niewielkim kosztem możemy zapewnić niezależność niewielkiego sklepu e-commerce w zakresie produkcji wypełniaczy powietrznych. Prędkość maksymalna na poziomie 12 m/min to bardzo dobry wynik w porównaniu do konkurencyjnych urządzeń w tej samej lub podobnej cenie.

 

Urządzenie jest lekkie, waży jedynie 4 kg. Posiada funkcję oszczędzania energii, która przełączy urządzenie w tryb czuwania wyłączy urządzenie po 30 minutach bezczynności. Wałki grzewcze rozsuwają się automatycznie, ograniczając topienie się folii. Na obudowie urządzenia znajdziemy proste instrukcje, które pomogą nam szybko ustawić parametry zależnie od szerokości folii. Urządzenie objęte jest dwuletnią gwarancją producenta.

AeroPOUCH 4 to idealne urządzenie, jeśli szukamy kompaktowej, wydajnej i taniej maszyny w przedziale cenowym do 2,5 tys. zł. Doskonale sprawdzi się w sklepach e-commerce, które realizują dziennie kilkadziesiąt, a nawet kilkaset przesyłek średnich rozmiarów. Tego typu sklepy często nie dysponują ogromnymi powierzchniami magazynowymi, dlatego jednorazowa inwestycja w aeroPOUCH 4 zapewni zarówno niezależność w zakresie samodzielnej produkcji wypełniaczy, ale też oszczędność przestrzeni magazynowej.

urzadzenie do produkcji wypelniaczy foliowych aero pouch 4 opus 1684184510
Urządzenie do wypełniania powietrzem poduszek lub mat foliowych - OPUS aeroPOUCH 4

2. Urządzenie do wypełniaczy powietrznych AeroPOUCH 9 Pro

AeroPOUCH 9 Pro to urządzenie produkujące folie z prędkością 20 m/min. Za sprawą wygodnego w użyciu panelu sterowania można ustawić wszystkie parametry produkcji wypełniaczy:

 • prędkość przesuwu folii,
 • temperaturę zgrzewu,
 • przepływ powietrza,
 • długość odcinka folii.

Urządzenie posiada opcję regulacji przepływu powietrza, możesz więc regulować poziom ciśnienia, pod jakim wypełniane są poduszki. Dzięki temu uzyskujemy optymalny poziom ich sprężystości, odpowiednio dopasowany do rodzaju przesyłki. Wałki grzewcze rozsuwają się, ograniczając topienie się folii.

Urządzenie ma tryb oszczędzania energii oraz wyłącznik bezpieczeństwa. Przystosowane jest do zgrzewania folii różnego rodzaju. Posiada opcję automatycznej regulacji długości folii, którą chcemy wypełnić. Dołączony do zestawu przycisk nożny zapewnia łatwą obsługę urządzenia.

Obudowa wykonana jest z dobrej jakości aluminium. Waga 22,5 kg zapewnia stabilność, a dołączone uchwyty pomagają w przenoszeniu. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku tego urządzenia jest wygospodarowanie stałego stanowiska pracy. Urządzenie doskonale sprawdza się w dużych magazynach i sklepach internetowych realizujących setki, a nawet tysiące zamówień dziennie.

 

Warta podkreślenia jest także bardzo atrakcyjna cena. Konkurencyjne urządzenia o podobnych parametrach są dużo droższe lub dostępne tylko w formie dzierżawy, która nie zawsze jest opłacalna. 

urzadzenie do wypelniania powietrzem poduszek mat foliowyc opus aeropouch 9 pro 1684184510
Urządzenie do wypełniania powietrzem poduszek lub mat foliowych - OPUS aeroPOUCH 9 Pro

Urządzenie do produkcji wypełniaczy powietrznych – zakup czy dzierżawa?

Optymalna dla danej firmy forma nabycia urządzenia do pakowania będzie uzależniona od kilku czynników. Trudno jest więc jednoznacznie określić, która jest najlepsza. Dzierżawa sprzętu wiąże się z ponoszeniem regularnych mniejszych wydatków. Firmy chętnie sięgają po nią wtedy, gdy nie chcą ponosić jednorazowego dużego kosztu związanego z zakupem lub takimi środkami nie dysponują.

 

Zanim podejmiemy decyzję, warto skalkulować koszty. Często roczna dzierżawa pokrywa koszty zakupu całego urządzenia. Niektórzy producenci poza comiesięcznymi kosztami dzierżawy sprzętu wymagają także od najemcy zakupu określonej ilości rolek folii przez cały okres trwania umowy.

 

Doczytajmy warunki wynajmu, szczególnie zapisy o terminach wypowiedzenia umowy oraz odpowiedzialności za szkody powstałe w trakcie eksploatacji sprzętu. Kupując urządzenie, możemy korzystać z gwarancji, która zobowiązuje sprzedawcę do napraw, wymiany lub zwrotu środków w przypadku nieprawidłowego działania sprzętu.

 

Na dzierżawę warto zdecydować się wtedy, kiedy mamy jednorazowo zwiększone zapotrzebowanie na produkcję wypełniaczy powietrznych w konkretnym przedziale czasu. Zakładamy, że będziemy korzystali ze sprzętu jednorazowo w szczytowym sezonie. Wtedy dzierżawa okazuje się praktyczna i korzystna. Natomiast jeśli zakładamy regularny wzrost sprzedaży wysyłkowej, zdecydowanie tańszą opcją jest zakup. Roczna dzierżawa w wielu przypadkach pokrywa koszy zakupu całego sprzętu. Dlatego częściej opłaca się kupić, niż dzierżawić.

 

Niektórzy producenci oferują bardziej zaawansowane urządzenia do produkcji wypełniaczy powietrznych tylko w formie dzierżawy. W takiej sytuacji polecamy przeanalizowanie dostępnych konkurencyjnych modeli. Być może okaże się, że u innego producenta maszyna o podobnych (a nawet lepszych) parametrach dostępna jest w sprzedaży, bez konieczności dzierżawy.

Zobacz również: