+48 32 420 11 11

pon. - pt.: 08:00 - 16:00

Nablatowe, bezbutlowe dystrybutory wody – czy warto? 

Pracodawcy mają obowiązek zapewnienia swoim pracownikom wody pitnej. W przestrzeniach biurowych najczęściej spotykamy klasyczne dystrybutory z ciężkimi plastikowymi butlami. W ostatnim czasie pojawiły się jednak dużo bardziej funkcjonalne i estetyczne rozwiązania. Opisujemy, jak działają nablatowe, bezbutlowe dystrybutory wody i rekomendujemy kilka sprawdzonych modeli. Sprawdź, dlaczego bezbutlowe dystrybutory do wody już niedługo staną się standardowym wyposażeniem biura.   

Czym są bezbutlowe dystrybutory wody? 

Bezbutlowe dystrybutory do wody z filtrem to urządzenia elektryczne wyposażone w systemy filtracyjne i mineralizujące, które mają za zadanie w jak najkrótszym czasie przygotować wodę do spożycia. W zależności od modelu mogą być wyposażone w pojemniki o określonej pojemności lub złącze do sieci wodociągowej (dystrybutory POU). Mają wiele zalet, a niewątpliwie największą z nich jest to, że możemy wykorzystać wodę z kranu do przygotowania wody zdatnej do picia. Bezbutlowy dystrybutor zapewnia pracownikom wygodę użytkowania, a firmie w dłuższej perspektywie także oszczędności.

Dystrybutory butlowe czy bezbutlowe? 

W ostatnich latach właściciele biur i zakładów produkcyjnych najczęściej sięgali po standardowe dystrybutory na butle o pojemności 18,9 l. Mają one kilka zasadniczych wad. Przede wszystkim są zdecydowanie mniej higieniczne. Urządzenia tego typu pozbawione są systemów filtrujących,  mineralizujących i dezynfekujących. Po podłączeniu butla powinna zostać opróżniona do 72 godzin. Po upływie tego czasu znajdująca się w niej woda będzie bardziej podatna na rozwój bakterii. Dodatkowo w standardowych dystrybutorach na butle może dochodzić do przenoszenia bakterii z dłoni na dyszę i inne elementy konstrukcyjne, co w połączeniu z brakiem bieżącej filtracji zwiększa ryzyko ich przedostawania się do wody.

 

Wymiana butli ważącej kilkanaście kilogramów nie należy do przyjemności. Ze względu na tak dużą wagę nie każdy z pracowników jest w stanie wykonać wymianę samodzielnie. W konsekwencji, zwłaszcza w małych, kilkuosobowych biurach, może dochodzić do sytuacji, kiedy nie możemy korzystać z dystrybutora, bo skończyła się woda w butli, a nie ma osoby, która byłaby w stanie wstawić nową. Kolejnym z ograniczeń tego typu urządzeń jest fakt, że musimy polegać na dostawach firmy, z którą podpisaliśmy umowę na dostawę wody. I choć z zasady firmy te dostarczają wodę zgodnie z ustalonym harmonogramem, to jednak mogą zdarzyć się opóźnienia. Wtedy firma musi zaopatrzyć się w dodatkowe dzbanki filtrujące lub kupić wodę butelkowaną. W dłuższej perspektywie urządzenia te okazują się także stosunkowo drogie w eksploatacji.

 

Bezbutlowe dystrybutory stanowią doskonałą alternatywę dla butlowych odpowiedników. Zapewniają czystą i mineralizowaną wodę. W zależności od typu możemy wyróżnić urządzenia nablatowe z podłączeniem do sieci wodociągowej lub modele niewymagające takiego podłączenia.

 

Przeczytaj więcej o najpopularniejszych rodzajach dystrybutorów wody.

 Czy woda z bezbutlowego dystrybutora wody jest zdrowa? 

Wielostopniowe systemy filtracyjne stosowane w bezbutlowych dystrybutorach dają nam dostęp do czystej, w stu procentach bezpiecznej wody pitnej. Urządzenia te są w stanie skutecznie usunąć szkodliwe związki, zanieczyszczenia mechaniczne, wirusy, patogeny, a także drobnoustroje o średnicy nawet 0,0001 μm. Przefiltrowana woda może być bez obaw wykorzystywana do przygotowywania napojów lub posiłków. Skuteczność działania i bezpieczeństwo zastosowanych systemów filtracji w poszczególnych modelach zostały potwierdzone certyfikatami niezależnych organizacji (np. atest Państwowego Zakładu Higieny nadany wielu dystrybutorom wody marki Coway). Co istotne, bezbutlowe dystrybutory zapewniają higieniczne użytkowanie nawet w przypadku, gdy korzysta z nich duża liczba osób.  

Filtracja i mineralizacja w bezbutlowych dystrybutorach wody 

Sposób filtracji i mineralizowania wody w bezbutlowych dystrybutorach jest zazwyczaj kilkupoziomowy i zależny od konkretnego producenta. Najczęściej spotkamy się z następującymi rozwiązaniami:  

  • Filtr PAC – nazywany także filtrem wstępnym. Jego zadaniem jest filtrowanie największych cząsteczek, które mogą znaleźć się w wodzie, takich jak piasek, koloidy, rdza czy pozostałości chloru.  
  • Membrana RO (odwrócona osmoza) – najważniejszy filtr przeznaczony do neutralizowania najmniejszych zanieczyszczeń, np. bakterii i wirusów.   
  • Filtr kompozytowy – usuwa związki odpowiadające za nieprzyjemne zapachy, smak i barwę. Może także służyć do wzbogacania wody w minerały, takie jak wapń, magnez, sód, potas czy stront.  
  • Filtr higieniczny – zapobiega rozwojowi mikroflory bakteryjnej w zbiorniku na wodę.  
  • Sterylizator UV-C – lampa promieni ultrafioletowych o długości fali 250–240 nm; zabija bakterie, wirusy i inne patogeny. 

Bezbutlowe dystrybutory wody – w jakich miejscach sprawdzą się najlepiej?  

Pracodawcy doskonale zdają sobie sprawę z obowiązku zapewnienia pracownikom wody do picia. Jeśli wyposażymy nasze biuro w funkcjonalny i łatwy w obsłudze dystrybutor do przefiltrowanej i mineralizowanej wody, z pewnością poprawimy komfort pracy pracowników. Automatyczne ustawienia temperatury wody skracają czas potrzebny na przygotowanie gorących napojów. Z urządzeń możemy korzystać w poczekalniach, salach konferencyjnych i innych miejscach użytku publicznego. 

 

Korzyści wynikające z picia przefiltrowanej i mineralizowanej wody sprawiają, że dystrybutory są coraz częściej stosowane również w domach i mieszkaniach. Mamy tu na myśli przede wszystkim modele nablatowe, które za sprawą mniejszych rozmiarów doskonale pasują do niedużych kuchni. Jeśli zdecydujemy się na zakup dystrybutora, możemy całkowicie wyeliminować czajnik elektryczny, dzbanek filtrujący do wody oraz wodę w plastikowych lub szklanych butelkach. Nasza kuchnia zostanie zatem wyposażona w funkcjonalne urządzenie o atrakcyjnym wyglądzie.

Nablatowe, bezbutlowe dystrybutory wody – polecane modele 

Przygotowaliśmy zestawienie kilku rekomendowanych bezbutlowych dystrybutorów do wody. Każdy z nich jest w stanie zagwarantować szybkie oczyszczenie wody ze szkodliwych związków. Urządzenia te odznaczają się atrakcyjnym designem oraz korzystnym stosunkiem ceny do jakości.  

1. OPUS Miraqua Yota 

OPUS Miraqua Yota to dystrybutor z funkcją podgrzewania i chłodzenia wody, wyposażony w systemy oczyszczające i wzbogacające wodę o cząsteczki wodoru. Model ten dzięki swojej wydajności (132 l/dzień) i wyjmowanemu zbiornikowi na wodę o pojemności 6 litrów doskonale sprawdzi się w większości przestrzeni biurowych. Przygotowanie gorącej wody za jego pomocą trwa zaledwie 3 sekundy.

dystrybutor miraqua yota 1684313251
Dystrybutor wody OPUS Miraqua Yota

Urządzenie wyposażone jest w panel sterowania, za pomocą którego możemy wybierać spośród 6 różnych temperatur i 2 objętości wody. Dzięki procesowi elektrolizy przeprowadzanemu z użyciem elektrolitu polimerowego czwartej generacji i membrany protonowymiennej powlekanej platyną Miraqua Yota zwiększa stężenie wodoru w wodzie, co polepsza przyswajalność korzystnych dla zdrowia mikroelementów. Wpływa to również na lepsze nawodnienie organizmu i redukcję stanów zapalnych (działanie antyoksydacyjne).

 

Dystrybutor bezbutlowy OPUS Miraqua Yota wyróżnia się wieloetapową filtracją z odwróconą osmozą, która eliminuje zanieczyszczenia o wielkości do 0,0001 μm. W zależności od zastosowanego rodzaju filtra kompozytowego może z powodzeniem służyć także do mineralizacji wody. Zestaw uzupełnia lampa sterylizująca UV-C. 

 

Przeczytaj też: Jak dbać o dystrybutor wody Miraqua, aby służył przez wiele lat?

2. OPUS Miraqua Alfa 

OPUS Miraqua Alfa to nablatowy dystrybutor z wyjmowanym 3-litrowym zbiornikiem. Szczególnie dobrze sprawdzi się w mniejszych biurach i poczekalniach, a także w naszych domach i mieszkaniach. Urządzenie zostało wyposażone w filtr PAC, membranę RO i filtr kompozytowy z włókna węglowego CF, który wzbogaca wodę w wapń, magnez, sód, potas i stront.

opus miraqa alfa dystrybutor wody 1683896694
Dystrybutor wody OPUS Miraqua Alfa

Niewielkie wymiary w połączeniu z bardzo prostą obsługą i brakiem konieczności podłączenia dystrybutora do sieci wodociągowej czynią z Miraqua Alfa doskonałą opcję dla każdego, kto szuka kompaktowego urządzenia o świetnej jakości i w przystępnej cenie. 

3. Coway Thermal Spring CHP-250L 

Coway Thermal Spring CHP-250L to propozycja koreańskiego producenta z ponad 30-letnim doświadczeniem w produkcji oczyszczaczy powietrza i urządzeń do filtracji wody. Urządzenie posiada wbudowany 6-litrowy zbiornik i oferuje szereg zaawansowanych rozwiązań.

dystrybytor coway thermal spring chp 250l 1684313251
Dystrybutor wody Coway Thermal Spring CHP-250L

Wielostopniowa filtracja polega na zastosowaniu różnych filtrów:

  • filtr Neo-Sense – usuwa cząstki stałe, substancje organiczne i nieorganiczne, pozostałości lotnych związków organicznych (VOC);
  • filtr membranowy RO (odwrócona osmoza) – usuwa metale ciężkie, chemikalia i mikroorganizmy, takie jak wirusy czy bakterie; 
  • filtr Plus Inno-Sense – odpowiada za usuwanie związków wydzielających nieprzyjemne zapachy, poprawia smak wody;  
  • filtr higieniczny – zapobiega rozwojowi bakterii; 
  • opcjonalny filtr mineralizujący – wzbogaca wodę w wapń, magnes i potas, a także obniżający jej kwasowość.

 

Skuteczność rozwiązań zastosowanych przez Coway została potwierdzona niezależnym atestem PZH. Model ten wyposażono w wielofunkcyjny kranik, który może podawać wodę w dwóch trybach: ciągłym i dozującym ustaloną ilość. Nowoczesny design, w pełni bezpieczna i intuicyjna obsługa oraz wysoka wydajność sprawiają, że Coway Thermal Spring to świetny wybór dla wymagających użytkowników.

Bezbutlowe dystrybutory wody – oferta OPUS 

Masz więcej pytań związanych z działaniem bezbutlowych dystrybutorów wody? Potrzebujesz pomocy w wyborze urządzenia dostosowanego do potrzeb konkretnego zakładu?  Skontaktuj się z nami! Specjaliści OPUS zaproponują optymalne rozwiązania niezależnie od tego, czy poszukujesz niewielkiego modelu do swojego domu, czy wysokowydajnego dystrybutora, który poradzi sobie w dużym biurze.  

Zobacz również: