+48 32 420 11 11

pon. - pt.: 08:00 - 16:00

Najpopularniejsze rodzaje dystrybutorów wody

Woda to główny składnik ludzkiego organizmu. Jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania. Dlatego powinniśmy mieć łatwy dostęp do czystej i zdrowej wody zarówno w miejscu zamieszkania, jak i pracy. Coraz bardziej popularną alternatywą dla wody w plastikowych butelkach stają się dystrybutory wody. W artykule wskazujemy najpopularniejsze rodzaje tych urządzeń wraz z opisem sposobu ich działania. Rekomendujemy wybrane modele dystrybutorów idealne do zastosowania domowego i biurowego.

Jak działają dystrybutory do wody?

Woda, którą pijemy, powinna być wolna od zanieczyszczeń. Substancje, które najczęściej ją zanieczyszczają, to pestycydy, detergenty, chlor, fluor, barwniki, fenole i jony metali ciężkich. I chociaż woda w naszych kranach jest zdatna do picia, warto poddać ją dodatkowej filtracji. W tym zadaniu pomogą nam dystrybutory wody pitnej. Urządzenia te działają w bardzo prosty sposób. W zależności od rodzaju dystrybutora woda pobierana jest z sieci wodociągowej lub ze zbiornika. Zanim dotrze do kranu, przepływa przez filtr, który usuwa zanieczyszczenia. Po naciśnięciu przycisku lub przekręceniu dźwigni kranu wypływa czysta, przefiltrowana woda. Korzystanie z dystrybutorów wody pomaga zredukować ilość zużywanego plastiku, jest wygodne dla użytkownika, a w dłuższej perspektywie pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

Dystrybutor wody – dlaczego warto?

Odpowiednie nawodnienie organizmu poprawia samopoczucie i wydajność pracy, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia m.in. chorób serca, miażdżycy, cukrzycy. Pracodawcy zobowiązani są do zapewnienia pracownikom wody zdatnej do picia. Stały dostęp do świeżej i czystej wody w miejscu pracy jest nie tylko obowiązkiem pracodawcy, ale także czynnikiem, który wpływa na lepszą efektywność całego zespołu.

 

Dystrybutory do wody z filtrem to doskonały wybór dla osób, które stawiają na zdrowie, wygodę i ekologię. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych argumentów przemawiających za wyposażeniem biura w dystrybutor do wody:

 • Oszczędność czasu – oszczędzamy czas, który musielibyśmy przeznaczyć na cykliczne zakupy i transport wody ze sklepu.
 • Oszczędność miejsca – jeśli wybieramy dystrybutor bezbutlowy, nie ma potrzeby magazynowania ani wymiennych butli, ani jednorazowych butelek z wodą. Konieczność przechowywania dużych zasobów wody jest szczególnie uciążliwa w biurach o niewielkich powierzchniach oraz w firmach zatrudniających wielu pracowników.
 • Oszczędność pieniędzy – koszty wody pitnej z dystrybutora są znacznie niższe od kosztów wody butelkowanej.
 • Wygoda korzystania – niektóre modele wyposażone są w opcję serwowania wody zimnej, ciepłej, gorącej lub mineralizowanej.
 • Wsparcie dla środowiska – zakup dystrybutora ogranicza zużycie plastikowych butelek. 
 • Bezpieczeństwo użytkowania – dystrybutory filtrują wodę bezpośrednio przed podaniem, co minimalizuje ryzyko występowania w niej substancji szkodliwych dla zdrowia.
 • Prosta obsługa – dystrybutory, które nie wymagają podłączenia do sieci wodociągowej, właściwie mogą być używane od razu, zaraz po włączeniu wtyczki do gniazdka elektrycznego.
zalety dystrybutorow wody 1683896697
Pracodawcy zobowiązani są do zapewnienia pracownikom wody zdatnej do picia.

Rodzaje dystrybutorów wody

Nowoczesne dystrybutory do wody zapewniają czystą wodę do picia i wspaniały smak napojów. Początkowo wykorzystywane były głównie w firmach i obiektach użyteczności publicznej. Obecnie cieszą się coraz większą popularnością także w domach. Oto najpopularniejsze rodzaje dystrybutorów wody, które różnią się między sobą sposobem działania oraz budową.

I. Dystrybutory bezbutlowe

Obsługa dystrybutorów bezbutlowych jest wyjątkowo komfortowa. Do wyboru mamy modele z pojemnikiem na wodę oraz takie, które można podłączyć do sieci wodociągowej. Dzięki nim znika problem częstej wymiany butli, a co za tym idzie, składowania szkodliwego dla środowiska plastiku. Dystrybutory bezbutlowe są najczęściej wyposażone w wielostopniowe systemy filtracji, które zapewniają doskonałą jakość wody i poprawiają jej smak. 

 

A. Dystrybutory nablatowe, bezbutlowe

Dystrybutory nablatowe to nowoczesne urządzenia, które sprawdzają się w biurach, salach konferencyjnych, poczekalniach, a także domach. Zajmują mało miejsca, co jest szczególnie istotne w przypadku niewielkich pomieszczeń socjalnych i kuchennych. Dystrybutory są bezpieczne w użytkowaniu. Posiadają zabezpieczenia przed przypadkowym włączeniem gorącej wody i detektory wycieku z ochroną antyzalaniową.

 

Ich wygląd jest zbliżony do automatycznych ekspresów do kawy, mogą więc stanowić nie tylko funkcjonalne, ale również niezwykle estetyczne wyposażenie wnętrza. Warte podkreślenia są także liczne opcje podawania wody. Dystrybutory serwują wodę nie tylko wolną od zanieczyszczeń, ale także w różnych temperaturach – zimną, gorącą, ciepłą i w temperaturze pokojowej. W zakładach pracy mogą wyeliminować potrzebę korzystania z czajników elektrycznych. Niektóre modele wyposażone są w opcję mineralizowania wody. Istnieją też dystrybutory, w których mineralizator jest opcjonalny.

 

Przeczytaj też: Nablatowe, bezbutlowe dystrybutory wody - czy warto?

 

B. Dystrybutory podblatowe, bezbutlowe

W tego typu dystrybutorach baza urządzenia montowana jest najczęściej w szafce pod zlewem i połączona przewodami z wylewką. Konieczny jest dobór odpowiedniej baterii kuchennej, za pomocą której odkręcimy wodę filtrowaną lub niefiltrowaną. Najczęściej są to krany wyposażone w dwie jednouchwytowe dźwignie lub krany z panelem dotykowym. Tego typu baterie mogą być instalowane w wyciętym otworze w zlewie lub na blacie. Instalację dystrybutorów podblatowych wykonuje się zarówno w domach, biurach, jak i obiektach gastronomicznych.

 

Do oczyszczania wody dystrybutory podblatowe wykorzystują wkłady filtracyjne, których wymiana zajmuje kilka chwil. Filtry zatrzymują zanieczyszczenia mikrobiologiczne o wielkości do 0,5 mikronów, nie redukując przy tym zawartości minerałów cennych dla organizmu. Zastosowane w filtrach bloki węglowe eliminują substancje, które odpowiadają za zmętnienie wody. Przefiltrowana woda jest pozbawiona zapachów.

C. Dystrybutory wolnostojące, bezbutlowe

Rosnącą popularnością cieszą się także bezbutlowe dystrybutory wolnostojące. Eleganckie kolumnowe bryły z wyświetlaczem doskonale prezentują się w nowoczesnych przestrzeniach biurowych. Dystrybutory wolnostojące wymagają podłączenia do sieci wodociągowej. Poszczególne modele różnią się między sobą wydajnością: zarówno w zakresie wody schłodzonej, jak i gorącej. Urządzenia wyposażone są w dwa kraniki (jeden do wody zimnej, drugi – do ciepłej) oraz tackę z miejscem, gdzie możemy postawić kubek. Większość modeli oferuje także regulację temperatury wody, zabezpieczenie przed oparzeniem oraz lampę UV zapewniającą maksymalną higienę i ochronę przed zarazkami.

Wolnostojący dystrybutor wody
Wolnostojący dystrybutor wody to dobre rozwiązanie do biura i domu

II. Dystrybutory butlowe

Dystrybutory butlowe to jedne z najpopularniejszych rodzajów dystrybutorów na wodę, które znajdziemy w wielu zakładach pracy. Urządzenia zapewniają higieniczne czerpanie wody z dużych butli, które najczęściej mają pojemność 18,9 l lub 11 l. Największe wady tych dystrybutorów to konieczność zapewnienia regularnych dostaw wody oraz problem z wymianą butli ważącej niemal 20 kg. Oto najczęściej stosowane dystrybutory tego rodzaju:

 

A. Dystrybutory butlowe elektryczne

Dzięki podłączeniu do sieci elektrycznej oferują zarówno ciepłą, jak i schłodzoną wodę do bezpośredniego spożycia. Elektryczne dystrybutory na butlę mogą być:

 • Nadblatowe – o lekkiej, kompaktowej konstrukcji, która mieści się pod górnymi szafkami kuchennymi. Tego typu dystrybutory obsługują najczęściej butle o pojemności 18,9 lub 11 l.
 • Wolnostojące – o nowoczesnym wyglądzie i wysokiej jakości wykonania. W zależności od modelu butla umieszczana jest na górze lub na dole urządzenia. Wolnostojące dystrybutory butlowe spotykamy najczęściej w biurach, salach konferencyjnych i poczekalniach.
dystrybutor do wody butlowy 1684185783
Wolnostojący, butlowy dystrybutor wody

B. Dystrybutory butlowe mechaniczne

Mechaniczne dystrybutory butlowe to tania i skuteczna alternatywa stosowana w miejscach, gdzie nie ma potrzeby natychmiastowego serwowania wody schłodzonej lub ciepłej, np. w małych biurach, placówkach oświatowych. Mogą występować w następujących formach:

 • Pompka z kranikiem – pompka o prostej konstrukcji mocowana jest do szyjki butli. Wymiana butli z pustej na pełną nie wymaga podnoszenia jej.
 • Dozowniki do wody – występują w formie ceramicznych lub drewnianych podstawek, na których mocuje się butle. Tego typu dystrybutory obsługują butle o niewielkich pojemnościach kilku litrów, dzięki czemu można umieścić je bezpośrednio na blacie kuchennym.
butlowy nablatowy dyspozytor wody 1684321677
Mechaniczny dystrybutor wody

Najpopularniejsze dystrybutory wody – polecane modele

Poniżej prezentujemy zestawienie rekomendowanych dystrybutorów do wody. Każdy model charakteryzuje się wysoką jakością wykonania i zapewnia błyskawiczne oczyszczanie wody pitnej ze szkodliwych dla zdrowia substancji.

 

OPUS Miraqua Alfa

OPUS Miraqua Alfa to nablatowy dystrybutor wody, który filtruje, mineralizuje i podgrzewa wodę do 100°C w zaledwie 3 sekundy. Urządzenie przyciąga wzrok swoim kolorowym ekranem dotykowym, na którym możemy wybrać jedną z sześciu proponowanych temperatur wody. Ten elegancki i prosty w obsłudze model nie wymaga podłączenia do sieci wodociągowej. Dystrybutor został wyposażony w podwójny zbiornik – na wodę czystą o pojemności 3 litrów oraz odpadową o pojemności 1 litra. W swojej codziennej pracy wykorzystuje najdoskonalszą technologię filtrowania, czyli odwróconą osmozę. Dzięki temu mamy pewność, że woda jest skutecznie oczyszczana z piasku, chloru, rdzy i innych szkodliwych związków. Dodatkowo jest także wzbogacona o wartościowe dla organizmu minerały w postaci wapnia, magnezu, sodu czy potasu.

Dystrybutor wody OPUS Miraqa Alfa
OPUS Miraqa Alfa

OPUS Miraqua Yota

OPUS Miraqua Yota to dystrybutor nablatowy z podwójnym zbiornikiem: komora na wodę czystą ma pojemność 6 litrów, a na wodę odpadową – 2,5 litra. Ten model również nie wymaga podłączenia do sieci wodociągowej. Wykorzystuje odwróconą osmozę, a więc metodę filtracji, która skutecznie oczyszcza wodę z cząstek stałych i bakterii. Skuteczność i wygodę działania zapewniają mu następujące elementy wyposażenia:

 • wyświetlacz dotykowy – gwarantuje szybką i bezproblemową obsługę,
 • programator – pozwala uzyskać wodę w 6 temperaturach oraz 2 objętościach,
 • blokada gorącej wody – chroni dzieci przed poparzeniem,
 • lampa UV-C – działa bakteriobójczo i sprawia, że woda jest krystalicznie czysta,
 • hydrogen-rich water – woda wzbogacona w wodór zapewnia długotrwałe nawodnienie organizmu,
 • filtr kompozytowy CF – wzbogaca wodę w korzystne dla zdrowia składniki: wapń, magnez, stront.
OPUS Miraqa Yota - dystrybutor wody
OPUS Miraqa Yota

Coway Thermal Spring CHP-250

Coway Thermal Spring CHP-250 to propozycja koreańskiego producenta oczyszczaczy powietrza i systemów filtrujących wodę. Dystrybutor wymaga podłączenia do sieci wodociągowej. Podaje przefiltrowaną wodę w trzech wariantach: zimną, gorącą lub w temperaturze pokojowej. Doskonałą jakość wody uzyskujemy dzięki odwróconej osmozie. Filtry usuwają z wody cząsteczki stałe, metale ciężkie, wirusy i bakterie, poprawiają jej smak i wzbogacają w wapń, magnez i potas. Dystrybutor został wyposażony w wielofunkcyjny kranik, który może pracować w dwóch trybach – ciągłego pobierania wody lub dozowania jej w ustalonej ilości 120, 200 lub 300 ml. Dodatkowy atut stanowi blokada dozowania gorącej wody, która chroni nas przed poparzeniem. Bezpieczeństwo i jakość dystrybutora zostały potwierdzone atestem PZH.

Coway Thermal Spring CHP-250L - dystrybutor wody
Coway Thermal Spring CHP-250L

Zobacz również: