+48 32 420 11 11

pon. - pt.: 08:00 - 16:00

Jak wybrać laminator do biura?

Zastanawiasz się nad zakupem laminatora biurowego, który zabezpieczy firmową dokumentację? Sprawdź nasz poradnik zakupowy, który pomoże Ci podjąć właściwą decyzję. Poznaj kilka rekomendowanych modeli laminatorów, które cieszą się dużą popularnością.

Kiedy warto kupić laminator do swojego biura?

Laminowaniem nazywamy sposób zabezpieczenia dokumentów polegający na pokryciu ich specjalną folią. Laminowanie zapewnia ochronę przed rozdarciami i przetarciami, zamoczeniem, żółknięciem papieru, utratą nasycenia kolorów czy próbami wprowadzania nieautoryzowanych zmian. Do równomiernej laminacji dokumentów wykorzystuje się laminatory. Urządzenia te spajają arkusz z folią metodą na zimno lub na ciepło. Mogą być wyposażone w funkcje dodatkowe i nadawać się do obsługi dokumentacji w różnych formatach.

 

Zalaminować można m.in.:

 • plakaty;
 • zaproszenia;
 • wizytówki;
 • bilety;
 • dokumentację biurową i projektową;
 • certyfikaty;
 • dyplomy;
 • materiały reklamowe;
 • karty menu.

Laminatory przeznaczone do biur powinny cechować się dobrą wydajnością, szybkim działaniem i intuicyjną obsługą. W zależności od modelu mogą służyć również do zabezpieczania kolorowych zdjęć oraz użytku z kalkami nabłyszczającymi. Warto rozważyć wyposażenie biura w laminator, jeśli zabezpieczamy większe ilości dokumentów. Ograniczamy w ten sposób koszty, rezygnując z usług zewnętrznego wykonawcy.

laminowanie dokumentu 1684324288

Formaty dokumentów obsługiwane przez laminatory biurowe

W zależności od modelu laminatory biurowe mogą obsługiwać wydruki A4 lub większe formaty, takie jak A3 lub A2. Przy wyborze laminatora kluczowe jest określenie, jakiej maksymalnej wielkości dokumenty chcemy zabezpieczać. Za pomocą laminatora do materiałów A4 możemy bez problemu zabezpieczać treści na papierze A5 lub mniejsze.

 

Laminatory do zabezpieczania dokumentów A3 i A2 znajdą zastosowanie między innymi w agencjach reklamowych oraz biurach budowlanych i architektonicznych, gdzie dokumentacja projektowa przygotowywana jest na większych arkuszach papieru. Natomiast w większości zastosowań biurowych laminatory do wydruków A4 są w zupełności wystarczające.

Laminowanie na zimno czy na gorąco?

Laminatory biurowe mogą laminować dokumenty metodą na zimno lub na gorąco. W sprzedaży znajdziemy urządzenia pozwalające na stosowanie wyłącznie jednego z wymienionych sposobów lub modele uniwersalne, z opcją wyboru dowolnego z nich.

 

Laminowanie na zimno polega na zastosowaniu folii pokrytej klejem, która przywiera do dokumentu na skutek docisku rolek laminatora. Dużą zaletą tej techniki jest krótki czas laminowania oraz możliwość zabezpieczenia wydruków pokrytych farbą nieodporną na działanie wysokich temperatur. Za minus należy uznać z kolei mniejszą siłę klejenia.

 

Laminacja na gorąco polega natomiast na wykorzystaniu rozgrzanych wałków laminatora rozpuszczających klej, którym pokryta jest folia. Jest ona dociskana do dokumentu i dodatkowo zgrzewana na krawędziach, ponieważ folie są większe  nawet 6 mm od standardowych formatów. Tak zalaminowany dokument jest zatopiony w folii, cechuje się większą wytrzymałością, dlatego metoda ta jest zdecydowanie popularniejsza.

Funkcje dodatkowe laminatorów biurowych

W zależności od producenta i konkretnego modelu laminatory biurowe mogą posiadać dodatkowe elementy wyposażenia i funkcje, które ułatwiają pracę. Zaliczamy do nich m.in.:

 • system antyblokujący – pozwala na łatwe i bezpieczne usunięcie folii zakleszczonej w szczelinie laminatora lub w przypadku, gdy nastąpi potrzeba przerwania laminacji;
 • automatyczne cofanie dokumentu – przydatne, gdy dojdzie do zablokowania materiału w mechanizmie urządzenia;
 • tryb standby – laminator wyłącza się samodzielnie, jeśli nie jest używany przez określony czas, co pozwala na oszczędność energii;
 • wyświetlacze LED – dostępne w profesjonalnych modelach, służą do dokładnego doboru optymalnych parametrów laminacji;
 • sygnały świetlne i dźwiękowe – informują użytkownika o zakończeniu lub przerwaniu procesu laminowania.

Na które parametry laminatorów biurowych zwrócić uwagę?

Laminatory biurowe różnią się między sobą szeregiem parametrów technicznych, które określają ich charakter pracy i przydatność w konkretnych zastosowaniach. Pierwszym z nich jest maksymalna grubość folii do laminowania wyrażana w mikronach (µm), określana najczęściej w kartach produktowych dla danego urządzenia. Producenci renomowanego sprzętu umieszczają również informację o maksymalnej grubości dokumentu wraz z folią w milimetrach. Z zasady im grubsza folia, tym lepsza ochrona zalaminowanego dokumentu. Musimy jednak pamiętać, że wiąże się to z większą sztywnością, co w zależności od przeznaczenia konkretnego dokumentu będzie zaletą lub wadą.

 

Kolejnym istotnym czynnikiem jest dopuszczalny rodzaj folii. Laminatory biurowe mogą pracować z foliami błyszczącymi, matowymi, samoprzylepnymi i klejącymi oraz kalkami do nabłyszczania. Ważne jest, by stosować wyłącznie rozwiązania dopuszczone przez producenta urządzenia. W przypadku laminowania na gorąco powinien zainteresować nas jeszcze zakres temperatur laminowania – użycie temperatury niedostosowanej do wymagań skutkuje nieskutecznym i nieestetycznym sklejeniem.

 

Pod kątem wydajności najważniejsza jest prędkość laminacji wyrażana w milimetrach na minutę. Jest ona zależna głównie od czasu nagrzewania laminatora oraz liczby wałków grzewczych. Większa liczba wałków pozwala uzyskać bardziej równomierne wykończenie. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie wałki są nagrzewane. Poszczególni producenci mogą wskazywać liczbę wałków tzw. gorących i pomocniczych. Prędkość laminacji powinna być uwzględniona zwłaszcza w przypadku biur, które produkują duże ilości dokumentów, np. w agencjach reklamowych. Istotnym parametrem jest także czas nagrzewania laminatora.

 

Na etapie wyboru urządzenia warto zastanowić się, w którym miejscu docelowo będzie się ono znajdować i wziąć pod uwagę jego wymiary i wagę. Możemy wybierać spośród kompaktowych modeli o niewielkiej wadze 3–5 kg lub mocniejszych i większych laminatorów przeznaczonych do zabezpieczania większej ilości dokumentacji.

Laminatory do biura – polecane modele

Dla osób, które zastanawiają się nad wyborem laminatora, przygotowaliśmy listę czterech modeli, które możemy śmiało zarekomendować do zastosowania biurowego. Wśród propozycji zawarliśmy zarówno mniejsze modele, jak i w pełni profesjonalne urządzenia dla najbardziej wymagających.

OPUS uniLAM A4

Naszą listę otwiera laminator biurowy OPUS uniLAM A4 przeznaczony do oprawiania dokumentacji A4 metodą na zimno lub na gorąco. Na swojej półce cenowej to zdecydowanie jedna z najlepszych opcji. Zapewnia cichą i wydajną pracę oraz łatwą obsługę. Maksymalna prędkość laminowania 300 mm/min oraz obsługa folii 80–125 µm przekładają się na satysfakcjonujący efekt laminowania. Urządzenie wyposażono w przycisk antyblokujący ABS oraz wskaźniki świetlne. To wszystko sprawia, że uniLAM A4 jest doskonałą propozycją dla mniejszych biur.

laminator biurowy unilam a4 1684324168
Laminator OPUS uniLAM A4
laminator biurowy unilam a3 basic 1684324168
Laminator OPUS uniLAM A3 Basic

OPUS uniLAM A3 Basic

OPUS uniLAM A3 Basic to propozycja skierowana do osób, które zabezpieczają dokumentację także w formacie A3. Oferuje maksymalną prędkość laminowania 300 mm/min oraz pracę z foliami 80–125 µm. Urządzenie przeznaczone jest do laminowania na gorąco temperaturą 100oC–140oC. Jest to świetny wybór, jeśli szukamy urządzenia odznaczającego się korzystnym stosunkiem ceny do jakości. 

OPUS uniLAM A3

Klasyczny laminator OPUS uniLAM A3 przeznaczony jest dla wszystkich, którzy szukają laminatora obsługującego format A3 i oferującego laminację zarówno na gorąco (do 150oC), jak i na zimno. Model ten pozwala na korzystanie z folii o grubości od 80 do 175 µm. Dużymi zaletami urządzenia są funkcja rewers i cztery gorące wałki. Solidna konstrukcja, estetyczna obudowa i nowoczesny design sprawiają, że urządzenie dobrze wpasuje się w aranżacje każdego biura. 

 

Przeczytaj też: Porównanie laminatorów biurowych uniLAM A3 Basic i uniLAM A3

laminator biurowy unilam a3 1684324168
Laminator OPUS uniLAM A3
laminator opus profilam a3 1684324584
Laminator OPUS profiLAM A3
OPUS profiLAM A3

Profesjonalny laminator biurowy OPUS profiLAM A3 polecany jest wymagającym użytkownikom, którzy oczekują wysokiej wydajności i najwyższej jakości laminacji. Pozwala na laminację z wykorzystaniem folii o grubości do 250 µm, zarówno na zimno, jak i na gorąco z prędkością do 1800 mm/min. Urządzenie zostało wyposażone w sześć wałków oraz ciekłokrystaliczny wyświetlacz. Programator temperatury i cyfrowa 9-stopniowa regulacja prędkości umożliwiają wybór optymalnych ustawień parametrów laminacji. Funkcja rewers, tryb standby oraz sygnały dźwiękowe i świetlne zapewniają wygodę użytkowania.

Zobacz również: