+48 32 420 11 11

pon. - pt.: 08:00 - 16:00

Jak urządzić domowe biuro? 7 urządzeń w domowym biurze

Domowe biura stają się coraz częściej głównymi ośrodkami naszej aktywności zawodowej.  Odpowiednio dobrane sprzęty nie tylko ułatwiają wykonywanie zadań, ale też inspirują do dalszego rozwoju i twórczego myślenia. Poznaj 7 urządzeń, które powinny znaleźć się w każdym nowoczesnym domowym biurze.

Wyposażenie domowego biura – sekret produktywności

Praca zdalna w domu niesie za sobą wiele zalet, ale jej efektywność i komfort zależą od prawidłowej organizacji stanowiska pracy. Jeśli planujemy regularnie wykonywać pracę zdalną, powinniśmy odpowiednio zorganizować nasze domowe biura, a także wyposażyć je w urządzenia, które sprzyjają produktywności i koncentracji. Korzystając z dobrodziejstw techniki, możemy nie tylko przyspieszyć realizację obowiązków, ale też uczynić je bardziej przyjemnymi.

domowe biuro 1695795511
Odpowiednio dobrane urzadzenia w domowym biurze sprzyjają produktywności i koncentracji.

1. Komputer – serce domowego biura

Dla większości osób wykonujących pracę zdalną to właśnie komputer stacjonarny lub laptop z podłączeniem do internetu stanowi podstawowe narzędzie pracy. Korzystanie z laptopa daje większą mobilność pracy zdalnej. Taki sprzęt bez problemu ustawimy w dowolnym miejscu i odłożymy na półkę po skończonej pracy. Laptop możemy zabrać ze sobą na spotkanie, by zaprezentować efekty pracy. Z kolei komputery stacjonarne, chociaż zajmują więcej miejsca na biurku, wyróżniają się niezrównaną wydajnością. Ich ogromną zaletą jest to, że wymuszają na użytkowniku utrzymywanie prawidłowej postawy, zwłaszcza podczas wielogodzinnej pracy. Duży monitor lub monitory, z których korzystamy, pracując na komputerze stacjonarnym, pomagają zachować właściwą pozycję kręgosłupa, bez konieczności pochylania głowy i przybliżania twarzy do ekranu. Na większą wygodę pracy wpływa także łatwość podłączenia urządzeń peryferyjnych do komputera stacjonarnego.

 

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na laptop, czy komputer stacjonarny, ważne jest to, aby komputer miał mocne podzespoły. Szybki procesor, dysk SSD, duża ilość pamięci RAM oraz wydajna karta graficzna zapewniają płynność pracy, nawet przy najbardziej wymagających projektach. Ze względu na fakt, że największą część pracy wykonujemy na komputerze, musi być on odpowiednio dobrany do specyfiki pracy, którą wykonujemy.

2. Drukarka lub urządzenie wielofunkcyjne – centrum zarządzania dokumentami

Drukarka to urządzenie numer 2 na naszej liście najważniejszych urządzeń. Chociaż zdajemy sobie sprawę, że postępująca cyfryzacja zmniejsza zapotrzebowanie na fizyczny wydruk, to jednak w dalszym ciągu drukarki są niezbędnym wyposażeniem wielu stanowisk pracy. Ze względu na mechanizm drukowania możemy wyróżnić drukarki laserowe i atramentowe. Dostępne są w kilku standardowych opcjach – kolorowe i monochromatyczne, a także obsługujące różne formaty papieru – A3 i A4. Drukarki laserowe cechują duża wydajność, szybkość i doskonała jakość wydruków. Materiały wydrukowane na tego typu urządzeniach wyglądają estetycznie i profesjonalnie. Z kolei drukarki atramentowe są tańsze w zakupie i eksploatacji. Najczęściej wybierają je osoby, które drukują niewielkie ilości materiałów. Jeśli na danym stanowisku pracy zachodzi potrzeba skanowania i kopiowania dokumentów, wtedy najwygodniejszą opcją będzie zakup urządzenia wielofunkcyjnego.

 

Do domowego biura warto wybrać bezprzewodowy model drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego. Dzięki temu uzyskamy swobodę w aranżacji przestrzeni i nie musimy martwić się o plątaninę kabli.

3. Niszczarka – poufność w nowoczesnym środowisku pracy

Zachowanie poufności danych to obowiązek zarówno pracodawcy, jak i pracowników. Wykonywanie pracy zdalnej nie zwalnia pracownika z obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa informacji i zachowania poufności przetwarzanych danych osobowych. W warunkach pracy zdalnej istnieje większe ryzyko wycieku danych. Dlatego pracodawcy powinni zadbać o wdrożenie odpowiednich procedur, a także przeszkolenie pracowników z zakresu zabezpieczenia dokumentów w celu ograniczenia ryzyka wycieku informacji.

 

Niszczarki powinny być obowiązkowym wyposażeniem wielu stanowisk pracy, niezależnie od tego, czy praca wykonywana jest w biurze, czy w domu. Ułatwiają one utrzymanie porządku w domowym biurze i umożliwiają skuteczne pozbywanie się zbędnych dokumentów papierowych. Dowiedz się, jak wybrać niszczarkę.

 

Wybierając odpowiednie urządzenie, warto zwrócić uwagę na istotne parametry, które mogą znacząco wpłynąć na komfort użytkowania i efektywność pracy:

  • poziom bezpieczeństwa – poszczególne modele niszczarek przeznaczone są do niszczenia dokumentów o różnych stopniach tajności (skala od P1 do P7). Przeczytaj więcej o klasach ochrony niszczarek;
  • pojemność kosza – wynosi zazwyczaj 15–25 litrów;
  • maksymalna liczba kartek – parametr ten określa, ile arkuszy można jednorazowo niszczyć;
  • rodzaj cięcia – informuje nas, czy papier jest cięty na paski, czy na ścinki.
Niszczarka OPUS TS 222 CD - niszczenie karty plastikowej
Niektóre modele niszczarek, takie jak OPUS TS 2222 CD umożliwiają także niszczenie plastikowych kart oraz płyt CD

4. Urządzenia do oprawiania dokumentów

Oprawianie dokumentów odgrywa ważną rolę w profesjonalnym przygotowywaniu materiałów, zwłaszcza gdy chcemy zrobić wrażenie na odbiorcy lub zachować ważne informacje w nienagannym stanie. Na potrzeby oprawiania dokumentów w domowym biurze możemy wybrać kompaktowe i łatwe w obsłudze urządzenia. Dzięki nim z łatwością poprawimy jakość prezentowanych materiałów, nadamy im trwałość oraz profesjonalny wygląd.

 

Do oprawiania dokumentów możemy rozważyć zakup następujących urządzeń:

  • Bindownice – służą do łączenia stron za pomocą plastikowej spirali, drutu lub metalowego kanału. Urządzenia tego typu są niedrogie i łatwe w obsłudze.
  • Termobindownice – umożliwiają łączenie dokumentu z wykorzystaniem termookładek i zgrzewanych grzbietów. Idealne dla wszystkich, którzy potrzebują uzyskać trwały efekt, a jednocześnie szukają łatwego w obsłudze urządzenia.
  • Laminatory – chronią dokumenty przed zniszczeniem; polega na pokryciu powierzchni dokumentu warstwą folii laminacyjnej. Dzięki temu zdjęcia, certyfikaty czy ważne notatki zyskują dodatkową ochronę oraz profesjonalny wygląd.
Laminator minuteLAM A3 - działanie
Działanie laminatora OPUS minuteLAM A3

5. Oczyszczacz powietrza – zdrowie i bezpieczeństwo każdego dnia

Dobrej jakości oczyszczacze powietrza gwarantują skuteczne pochłanianie różnego typu zanieczyszczeń. Dzięki kilkustopniowej filtracji eliminują drobne cząstki (ziarenka piasku, kurz, sierść zwierząt), bakterie, wirusy, alergeny, a także neutralizują nieprzyjemne zapachy z otoczenia. Czyste powietrze sprzyja lepszej koncentracji i może poprawić wydajność pracy. Dlatego warto postawić na urządzenie, które skutecznie zadba o jakość powietrza, którym oddychamy.

 

Przy wyborze konkretnego modelu zwróćmy uwagę na kilka istotnych parametrów. Pierwszym z nich jest powierzchnia pomieszczenia – tylko wybierając model odpowiedni do pomieszczenia o danej wielkości uzyskamy skuteczną i wydajną filtrację. Zwróćmy też uwagę, czy oczyszczacz jest wyposażony w czujniki jakości powietrza. Ich obecność umożliwia włączenie automatycznych trybów pracy (np. tryb cichy pozwala na niemalże niesłyszalną pracę oczyszczacza, z kolei tryb automatyczny dostosuje działanie wentylatorów do warunków panujących w pomieszczeniu). Dodatkowym udogodnieniem jest zdalne sterowanie za pomocą aplikacji mobilnej w smartfonie, dzięki której korzystanie z urządzenia staje się jeszcze bardziej komfortowe.

6. Dystrybutor wody – orzeźwienie w najlepszej postaci

Głównym zadaniem dystrybutorów wody jest jej filtracja, czyli usuwanie z niej zanieczyszczeń. Spożywanie przefiltrowanej wody może poprawić samopoczucie i wydajność pracy. Regularne nawadnianie organizmu ma kluczowe znaczenie dla utrzymania wysokiej koncentracji i zdolności kognitywnych.

 

Dystrybutory wody najczęściej kojarzą się nam ze stosunkowo dużymi urządzeniami, stawianymi w biurach i obiektach użyteczności publicznej. Coraz większą popularnością cieszą się jednak niewielkie dystrybutory, które zaprojektowane zostały z myślą o potrzebach kilkuosobowych biur i naszych domów.

 

Jakie aspekty warto wziąć pod uwagę podczas zakupu dystrybutora wody? Przede wszystkim wydajność filtracji wody, która powinna być dostosowana do liczby osób korzystających z urządzenia. Równie istotna jest funkcja podgrzewania wody, która pozwala na szybkie przyrządzenie gorącego napoju. Dysponując dystrybutorem z funkcją podgrzewania wody, możemy śmiało wyeliminować z kuchni klasyczny czajnik. Zastosowane w dystrybutorach zaawansowane systemy filtracji dają pewność, że pijemy wodę wolną od zanieczyszczeń.

Dystrybutor wody Coway Thermal Spring
Dystrybutor wody z powodzeniem zastępuje czajnik w kuchni

7. Ekspres do kawy – chwila relaksu w zgiełku dnia

Wyśmienita kawa nie tylko pobudza do działania, ale także wyostrza myślenie i pozytywnie wpływa na koncentrację. Aromatyczna kawa to dla wielu osób nieodłączny element porannej rutyny i gwarancja kilku chwil relaksu w ciągu dnia. Taką kawę może zapewnić dobry ekspres do kawy.

  • Automatyczny ekspres ciśnieniowy – daje intensywny smak espresso i umożliwia przyrządzenie różnych rodzajów kaw. Polecany miłośnikom włoskiego espresso i tym, którzy chcą eksperymentować z różnymi napojami kawowymi (np. cappuccino, flat white).
  • Ekspres przelewowy – charakteryzuje się prostą obsługą i pozwala łatwo przygotować dużą ilość kawy. Idealny dla wszystkich, którzy przyjmują gości w domowym biurze i cenią smak kawy filtrowanej.
  • Ekspres kolbowy – oferuje pełną kontrolę procesu parzenia i pozwala na dopasowanie smaku do indywidualnych preferencji. Idealny dla prawdziwych pasjonatów kawy, pragnących zgłębić tajniki sztuki parzenia tego napoju.
  • Ekspres kapsułkowy – zapewnia szybkość i wygodę w przygotowywaniu napoju. Idealne urządzenie dla osób ceniących komfort i niezmienny smak ulubionej kawy.

Zobacz również: