+48 32 420 11 11

pon. - pt.: 08:00 - 16:00

15 najważniejszych pytań przy wyborze niszczarki

Zastanawiasz się nad zakupem niszczarki do swojego domu lub biura? W artykule odpowiadamy na 15 najczęstszych pytań zadawanych przez naszych klientów, którzy szukają niszczarek najlepiej dopasowanych do swoich potrzeb. 

1. Ile kartek dziennie może zniszczyć niszczarka?

To, ile kartek dziennie może zniszczyć konkretna niszczarka, zależy od jej konstrukcji i przeznaczenia. Najmniejsze modele przybiurkowe, osobiste, które przeznaczone są głównie do użytku domowego i małych firm niszczą kilkadziesiąt dokumentów dziennie. Modele biznesowe cechuje wydajność na poziomie od kilkuset do kilku tysięcy stron dziennie. Profesjonalne urządzenia o wysokiej wydajności umożliwiają zniszczenie nawet kilkudziesięciu tysięcy arkuszy jednego dnia. Niszczarki tego typu wykorzystywane są w dużych przedsiębiorstwach zajmujących się profesjonalnym niszczeniem dokumentacji oraz w archiwach.

2. Ile kartek na raz może zniszczyć niszczarka?

Im wydajniejsza niszczarka, wyposażona w mocniejszy napęd, tym więcej kartek jest w stanie zniszczyć za jednym razem.

 

Najmniejsze niszczarki do użytku domowego i biurowego niszczą od 4 do 12 kartek o gramaturze 80 g/m2 jednocześnie, z kolei niszczarki profesjonalne niszczą nawet do 800 arkuszy za jednym razem. Ważne jest to, aby zwracać uwagę nie tylko na parametr określający maksymalną ilość kartek, która może być zniszczona za jednym razem, ale także na to, dla jakiej gramatury została podana ta wartość. Niszczarka, która jest w stanie zniszczyć za jednym razem 30 kartek o gramaturze 80 g/m2, może zniszczyć proporcjonalnie większą ilość kartek o gramaturze np. 70 g/m2.

3. Czy niszczarka może służyć do niszczenia innych nośników?

Producent dokładnie określa w instrukcji obsługi niszczarki, jakie typy nośników niszczy dana niszczarka. Nie obowiązuje reguła, że tanie modele radzą sobie tylko z niszczeniem papieru, a droższe dodatkowo z płytami CD i plastikowymi kartami. To, czy dany model może niszczyć nośniki inne niż tylko papier, zależy od konstrukcji tego urządzenia i jego przeznaczenia.

 

Poszczególne modele niszczarek poza papierem mogą także niszczyć:

  • płyty CD, DVD i Blu-ray,
  • karty plastikowe, np. karty kredytowe,
  • nośniki elektroniczne, np. pendrive'y,
  • nośniki magnetyczne, np. identyfikatory i taśmy magnetyczne,
  • klisze i mikrofilmy.

 

Niszczarki do płyt CD często wyposażone są w osobną szczelinę, do której wkłada się te nośniki w celu ich utylizacji. Praktyczny dodatek stanowią osobne pojemniki na zniszczone płyty CD lub podstawki oddzielające różne typy niszczonych nośników. Dzięki temu odpady nie zostają zmieszane i łatwiej jest nam segregować śmieci.

Niszczarka biznesowa OPUS CS 2208 CD - niszczenie płyty CD
Niektóre modele niszczarek posiadają specjalna szczelinę do niszczenia płyt CD, DVD i Blu-ray

Osobną kategorię stanowią niszczarki do dysków twardych, służące do fizycznego uszkadzania dysków SSD i HDD, a także tabletów i smartfonów. Do niszczenia tego typu nośników przeznaczone są specjalistyczne niszczarki.

4. Czy dane zniszczone przez niszczarkę da się odtworzyć?

Zadaniem niszczarek jest pocięcie dokumentów na drobne elementy, z których nie będzie się dało odczytać danych. Poszczególne niszczarki wyposażone są w różne systemy cięcia dokumentów na ścinki o określonych powierzchniach. Dlatego nie wszystkie niszczarki gwarantują ten sam poziom bezpieczeństwa.

 

Zgodnie z normą DIN 66399 istnieje siedem poziomów tajności, które opisują maksymalną powierzchnię, jaką mogą mieć ścinki. Przykładowo najsłabsze niszczarki zapewniające bezpieczeństwo na poziomie P-1 niszczą dokumenty papierowe do postaci pasków o długości do 12 mm i powierzchni ścinka do 2000 m2. Niszczarki zapewniające najwyższy stopień bezpieczeństwa P-7, przeznaczony do ściśle tajnych danych, produkują ścinki o szerokości zaledwie do 1 mm i powierzchni do 5 mm2.

 

Przeczytaj też, jak niszczyć dokumenty zgodnie z RODO.

Niszczarka wysokowydajna IDEAL 2604 CC - ścinki
Kluczowe znaczenie pod kątem skuteczności niszczenia dokumentów odgrywa wielkość ścinków

5. Jaki stopień bezpieczeństwa musi zapewniać moja niszczarka?

Na ogół dla większości firm wystarczające okazują się niszczarki zapewniające poziomy bezpieczeństwa od  P-2 do P-4. Odzyskanie danych zniszczonych przez takie niszczarki, nawet jeśli jest teoretycznie możliwe, wymagałoby ogromnych nakładów pracy i technologii. W bardziej szczegółowy sposób opisaliśmy je w naszym osobnym poradniku: Klasy ochrony niszczarek.

 

Przed zakupem zalecamy zapoznanie się z tzw. klasami wymogów ochrony danych normy DIN 66399, które również opisaliśmy w przywołanym tekście i które dzielą dane na trzy grupy pod kątem ich wrażliwości. W przypadku problemów z doborem odpowiedniego rozwiązania zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

6. Czy niszczarki są bezpieczne?

Istotny element każdej niszczarki stanowią bardzo ostre noże, często wykonane ze specjalnej hartowanej stali. Są one jednak zabezpieczane w taki sposób, by zlikwidować ryzyko zranienia użytkownika. Poszczególne modele mogą być wyposażone w elektronicznie sterowane klapki bezpieczeństwa, które zapobiegają przypadkowemu wciągnięciu palców, krawatu oraz innych przedmiotów, a także w zaawansowane czujniki, które zatrzymują pracę urządzenia. Same szczeliny, do których wsuwany jest papier, projektowane są tak, by uniemożliwić włożenie do nich dłoni. Dzięki temu, przy zachowaniu podstawowej ostrożności, nowoczesne niszczarki są w pełni bezpieczne dla osoby obsługującej.

7. Czy niszczarki są odporne na zszywki i spinacze?

Jeśli używamy małej niszczarki przeznaczonej do użytku domowego, rekomendujemy każdorazowo odpięcie zszywek i spinaczy. Dzięki temu ograniczymy ryzyko zablokowania się noży oraz szybkiego stępienia noży.

 

Bardziej zaawansowane modele niszczarek mogą być używane do niszczenia dokumentacji spiętej za pomocą zszywek. Należy jednak zwrócić uwagę na to, czy producent dopuszcza taką możliwość dla konkretnego modelu niszczarki. Niektóre urządzenia radzą sobie z rozdrabnianiem dokumentów spiętych zszywkami, ale mogą mieć problem ze zniszczeniem dokumentów spiętych spinaczami. Jeśli nie zastosujemy się do zaleceń producenta w tym zakresie, ryzykujemy uszkodzeniem urządzenia i utratą gwarancji.

Niszczarka przybiurkowa OPUS OS 2210 CD - niszczenie dokumentów ze zszywkami
Nie każda niszczarka oferuje możliwość niszczenia dokumentów spiętych zszywkami lub spinaczami

Jeśli więc zależy nam na możliwości niszczenia spiętych dokumentów, wybierzmy zaawansowane modele niszczarek. Wyposażone są one w noże tnące wykonane ze specjalnej hartowanej stali. Noże te są odporne na pękanie, nawet jeśli poddawane są bardzo dużym obciążeniom.

 

Na kartach produktowych wszystkich niszczarek dostępnych w naszym sklepie znajdziesz informację o tym, czy konkretna niszczarka jest odporna na zszywki i spinacze biurowe.

8. Niszczymy duże ilości dokumentów, czasem całe segregatory. Czy istnieją niszczarki dostosowane do naszych potrzeb?

Jeśli w Twoim biurze niszczy się bardzo duże ilości dokumentów, warto zainwestować w wydajną niszczarkę biznesową.

 

Doskonały przykład może stanowić IDEAL 5009 CC. Jest to wysokowydajna niszczarka z hartowanymi nożami tnącymi, która pozwala na niszczenie całych segregatorów i nawet do 600 arkuszy papieru 80 g/m2 jednocześnie. Model ten przeznaczony jest dla najbardziej wymagających użytkowników. Funkcja „2-speed” umożliwia pracę w dwóch trybach prędkości, automatycznie dostosowywanych do prędkości niszczenia lub ilości niszczonego papieru. Zastosowana w nim zcentralizowana olejarka zapewnia ciągłą pracę i dużą wydajność. Praktyczny dodatek stanowią wózek na ścinki na kółkach oraz taśmociąg, dzięki którym możemy szybko podawać dokumenty oraz je utylizować. 

Niszczarka wysokowydajna IDEAL 5009-2 CC - niszczenie segregatorów
Niszczarka IDEAL 5009-2 CC pozwala na niszczenie całych segregatorów

9. Czy niszczarki głośno pracują?

Na ogół niszczarki generują dźwięk na poziomie 50–70 dB w zależności od wydajności i rodzaju konstrukcji. Oczywiście na rynku znajdziemy również modele schodzące poniżej tego zakresu. Najcichsze będą małe urządzenia do użytku domowego, z kolei najgłośniejsze – te profesjonalne, przeznaczone do niszczenia bardzo dużych ilości dokumentów. Przyjmuje się, że niszczarki pracujące w okolicach 50–60 dB nie wydają dźwięków, które zakłócałyby skupienie w biurze. Największe spośród nich najlepiej będzie jednak postawić w osobnym pomieszczeniu.

10. Czy niszczarka wyposażona jest w automatyczny podajnik papieru?

Tak, niszczarka może być wyposażona w automatyczny podajnik papieru usprawniający proces niszczenia dużej ilości dokumentów. Pozwala on znacznie przyspieszyć pracę – nie trzeba wówczas wprowadzać arkuszy ręcznie jeden po drugim. Może on mieć różną pojemność, w zależności od konkretnego urządzenia. Biznesowe niszczarki z automatycznym podajnikiem wyposażone są w specjalne komory podajnika, w których zmieści się jednorazowo średnio od 50 do 150 kartek.  Największe niszczarki posiadają podajniki o pojemności do 500, a nawet 1000 arkuszy.

11. Jaką pojemność kosza na ścinki mają niszczarki?

Pojemność kosza na ścinki w niszczarkach może wynosić od około 10 litrów w modelach do użytku domowego do nawet 300 litrów w profesjonalnych urządzeniach. Wybierając konkretny model, pamiętaj, że mniejszy pojemnik będzie wymagał częstszego opróżniania. Z kolei duża pojemność kosza przekłada się na większe wymiary niszczarki.

12. W jakich kolorach dostępne są niszczarki?

Niszczarki najczęściej dostępne są w kolorach typowych dla nowoczesnych biur. Dominują więc szarość, czerń, biel i srebro. Poszczególne modele mogą być wzbogacone o kolorowe detale, np. kolorowe przyciski, złote wstawki. Uniwersalne barwy pozwalają z łatwością wybrać model niszczarki, który pasuje do wystroju biura lub domu.

Czarno-złota niszczarka przybiurkowa OPUS VS 1202 CD 4x35 mm
Czarno-złota niszczarka przybiurkowa OPUS VS 1202 CD / 4 x 35 mm
13. Na ile udzielana jest gwarancja na niszczarki?

Gwarancja na niszczarki udzielana jest zarówno na samo urządzenie, jak i na dołączony zestaw noży tnących, najczęściej na okres 2 lub 5 lat. Przed zakupem warto przeanalizować warunki, na podstawie których jest ona przyznawana.

 

Okres gwarancji to ważny czynnik, który należy uwzględnić przy wyborze niszczarki. Jeśli znaleźliśmy ten sam model niszczarki u dwóch różnych sprzedawców, porównajmy nie tylko cenę produktu, ale także okres gwarancji i warunki serwisu pogwarancyjnego. Zaletą zakupu urządzenia u producenta lub autoryzowanego dystrybutora jest fakt, że najczęściej w cenie zakupu oferują oni profesjonalną obsługę doradczą, pomoc w doborze urządzeń, a nawet tzw. przedłużoną gwarancję. Jeśli kupujemy to samo urządzenie taniej na platformie sprzedażowej, to po dodaniu opcji przedłużenia gwarancji okazuje się, że ostateczna cena zakupu jest wyższa niż u producenta lub autoryzowanego partnera.

 

Długość okresu gwarancji jest szczególnie istotna przy zakupie droższych urządzeń, które planujemy eksploatować przynajmniej kilka lat. Często niewiele wyższa cena zakupu niszczarki u producenta lub autoryzowanego dilera może zawierać dłuższy okres gwarancji i wygodne warunki serwisu. Opcja ta może się okazać dla firmy dużo korzystniejsza niż zakup tańszego urządzenia na platformie zakupowej.

14. Czy niszczarki posiadają kółka jezdne?

Niszczarki mogą być wyposażone w kółka jezdne, ale nie muszą. Kółka nie są obowiązkowym wyposażeniem. Jeśli planujemy często przestawiać niszczarkę, zwłaszcza tę o dużych gabarytach, warto wybrać model, który posiada kółka. W sprzedaży znajdziemy zarówno mniejsze, jaki większe modele niszczarek z kółkami jezdnymi.

Niszczarka przybiurkowa Shredcat 8280CC 4x10 mm - kółkajezdne
W kółka jezdne wyposażone są m.in. niektóre modele niszczarek marki Shredcat
15. Jak wygląda konserwacja niszczarki?

Dbanie o stan niszczarki polega przede wszystkim na kontrolowaniu stanu naoliwienia noży tnących. Zdecydowana większość modeli niszczarek wymaga regularnego oliwienia. Przeczytaj, dlaczego olejowanie noży tnących w niszczarkach cross-cut jest tak ważne.

 

Niektóre urządzenia, np. niszczarki IDEAL, wyposażone są w autorskie automatyczne układy wtrysku oleju, które smarują wały podczas rozdrabniania. Przekłada się to na znaczne przedłużenie żywotności noży i całego mechanizmu. Dowiedz się więcej o konserwacji niszczarek.

Niszczarki w ofercie OPUS – oferta

Szukasz niszczarki odpowiedniej do potrzeb Twojego domu lub biura? Zapoznaj się z naszą ofertą:

W przypadku pytań bądź problemów z wyborem urządzenia zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami. Zachęcamy również do przeczytania poradnika – Jak wybrać niszczarkę?

Zobacz również: