+48 32 420 11 11

pon. - pt.: 08:00 - 16:00

Jak działają dystrybutory wody z odwróconą osmozą?

Rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa sprawia, że systemy filtrujące wodę zyskują coraz większą popularność. Dzięki filtrom oraz dystrybutorom wykorzystującym technologię odwróconej osmozy czystą wodę do picia możemy mieć zarówno w naszych domach, jak i biurach. Dowiedz się, w jaki sposób działają dystrybutory wody wykorzystujące odwróconą osmozę oraz w jakich warunkach warto z nich korzystać.

Czy woda kranowa w Polsce nadaje się do bezpośredniego spożycia?

Liczne akcje społeczne zachęcają nas do picia wody bezpośrednio z kranu. „Kranówka” przedstawiana jest jako zdecydowanie przyjaźniejsza dla środowiska alternatywa dla wody butelkowanej, zwłaszcza że zgodnie z danymi Głównego Inspektora Sanitarnego aż do 99,6% domów dostarczana jest woda zdatna do picia.

Szklanka czystej wody obok kranu
Zgodnie z danymi woda zdatna do picia dostarczana jest do niemal wszystkich gospodarstw domowych

By spełnić wymogi narzucone przez polskie oraz unijne prawodawstwo woda musi być filtrowana w stacjach uzdatniania i nie może zawierać szczególnie groźnych dla zdrowia bakterii i związków. Musimy jednak pamiętać, że jest ona badana od ujęcia do początku instalacji w budynku. Dalej za jej jakość odpowiada już wyłącznie zarządca. Nim dotrze ona do naszego mieszkania, mogą pojawić się w niej zanieczyszczenia stałe, mikrobiologiczne oraz chemiczne, krążące w rurach. Należy także pamiętać, że mimo restrykcyjnych badań nadal może dochodzić do sporadycznego przekroczenia stężenia niektórych potencjalnie szkodliwych substancji.

Na czym polega proces odwróconej osmozy?

Technologia odwróconej osmozy opiera się na wymuszonym przepływie wody w kierunku przeciwnym do naturalnego pod wpływem wysokiego ciśnienia. Nieprzefiltrowana woda natrafia na specjalną membranę osmotyczną (ang. reverse osmosis; RO) z mikroskopijnymi porami o średnicy 0,001 μm (mikrona), czyli 10 milionów razy mniejszej od milimetra. Ciśnienie wywierane na wodę sprawia, że przez membranę przechodzą wyłącznie czyste cząsteczki H2O. Zanieczyszczona woda, która nie przeszła przez membranę, trafia do osobnego zbiornika (w przypadku urządzeń niewymagających podłączenia do sieci wodociągowej) lub bezpośrednio do kanalizacji.

Wkład filtra do wody z membraną do odwróconej osmozy
Wkład filtra do wody z membraną do odwróconej osmozy

Struktura membran odwróconej osmozy pozwala na usuwanie z wody najdrobniejszych zanieczyszczeń. Dla porównania — średnia wielkość bakterii mieści się w przedziale 0,2-1 mikrona, czyli jest ona wielokrotnie większa od porów spotykanych w urządzeniach z RO.

 

Urządzenia z technologią odwróconej osmozy usuwają między innymi:

  • bakterie, wirusy i inne mikroorganizmy znajdujące się w wodzie;
  • drobne zanieczyszczenia chemiczne, w tym pestycydy, herbicydy, związki hormonalne, antybiotyki i pierwiastki radioaktywne;
  • zanieczyszczenia stałe, takie jak rdza, piasek, a nawet mikroplastik;
  • metale ciężkie, w tym ołów, rtęć, arsen i miedź.

Jak działają dystrybutory wody wykorzystujące technologię odwróconej osmozy?

Dystrybutory wody z filtrem odwróconej osmozy możemy podzielić na dwa rodzaje, które różnią się sposobem napełniania i postępowania z zanieczyszczoną wodą.

 

Pierwszy z nich to dystrybutory wymagające podłączenia do sieci wodociągowej. Pobierają one wodę bezpośrednio z instalacji hydraulicznej. Po uruchomieniu urządzenia woda kranowa przechodzi przez filtr odwróconej osmozy i następnie przekazywana jest dalej, do mineralizacji lub od razu bezpośredniego podania. Woda zanieczyszczona płynie natomiast bezpośrednio do kanalizacji.

 

Drugi rodzaj urządzeń filtrujących wodę to modele posiadające zbiornik na wodę, który uzupełniany jest przez użytkownika. Korzystanie z dystrybutora tego typu wymaga regularnego uzupełniania wody przeznaczonej do filtracji i wylewania wody pozostałej po oczyszczaniu. Takie urządzenia polecamy szczególnie w przypadku, gdy nie ma możliwości podpięcia dystrybutora do sieci wodociągowej lub gdy zależy nam na jego mobilności.

Dystrybutor wody Miraqua Alfa - aranżacja w sypialni
Dystrybutor wody Miraqua Alfa niewymagający podłączenia do sieci

Dlaczego podczas pracy dystrybutora z odwróconą osmozą powstaje woda odpadowa?

Powstawanie wody odpadowej wynika z założeń technologii odwróconej osmozy. Woda poddawana oczyszczaniu przepływa przez półprzepuszczalną membranę, która zatrzymuje mikroskopijne zanieczyszczenia. W efekcie przez filtr przechodzi wyłącznie krystalicznie czysta woda, z kolei ta, która zebrała niepożądane związki, zwracana jest do kanalizacji lub specjalnego zbiornika, który należy opróżnić.

 

To, co często zaskakuje konsumentów korzystających po raz pierwszy z dystrybutora z odwróconą osmozą, to duża ilość brudnej wody powstającej w procesie filtracji. Woda odpadowa nie jest tak „widoczna” w przypadku systemów filtracji podpiętych bezpośrednio do sieci wodociągowej. Z tego faktu zaczynamy sobie zdawać sprawę najczęściej dopiero wtedy, kiedy konieczne jest regularne wylewanie zanieczyszczonej wody ze zbiornika.

Jakie jest zużycie wody w procesie odwróconej osmozy?

Nowoczesne filtry odwróconej osmozy utrzymują współczynnik zużycia na poziomie 1/6 lub 1/4, co oznacza, że do przygotowania jednego litra czystej wody potrzeba ok. 4-6 litrów wody pobranej z sieci. Czy to dużo? Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do tego, jak działa dzbanek filtrujący wodę, to poziom wody odpadowej powstającej w wyniku procesu odwróconej osmozy może nas zaskoczyć. Pamiętajmy jednak, że filtry przepływowe charakteryzuje dużo niższa skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń.

Jak długo trwa oczyszczanie wody w procesie odwróconej osmozy?

Czas potrzebny na przefiltrowanie wody w procesie odwróconej osmozy zależy od kilku czynników, m.in. od ciśnienia wody, jej temperatury, jakości wody wejściowej oraz wydajności danego urządzenia. Zazwyczaj oczyszczenie 1 litra wody zajmuje ok. 3-5 minut.

Czy korzystanie z dystrybutora odwróconej osmozy wymaga częstego uzupełniania wody?

Jeśli wybierzemy dystrybutor z podłączeniem do sieci, taki jak na przykład Miraqua Delta, wówczas pobieranie czystej wody i wylewanie wody odpadowej będzie odbywało się automatycznie. Jest to bardzo wygodna opcja, która zapewni nam stały dostęp do czystej wody.

 

Niestety nie zawsze mamy możliwość podpięcia dystrybutora do sieci. Nie oznacza to, że musimy rezygnować z filtrów odwróconej osmozy. W takiej sytuacji możemy skorzystać z dystrybutorów, które mogą działać w dowolnym miejscu, wymagają jedynie dostępu do prądu. Przykładami takich dystrybutorów są modele Miraqua Alfa oraz Miraqua Yota. Są one wyposażone w dwa osobne zbiorniki – na czystą i brudną wodę. W efekcie uzyskujemy dostęp do krystalicznie czystej wody pitnej w dowolnym miejscu: w biurze, domu, poczekalni czy sali konferencyjnej.

Dystrybutor wody Miraqua Yota z atestem PZH
Dystrybutor wody Miraqua Yota z atestem PZH

Dystrybutor wody z odwróconą osmozą czy dzbanek filtrujący?

Niektórzy klienci, analizując koszty dystrybutorów wody z odwróconą osmozą, zastanawiają się nad tym, czy lepszą opcją nie okażą się popularne dzbanki filtrujące. Warto jednak podkreślić, że dystrybutory z membraną odwróconej osmozy wyposażone są w zaawansowane systemy filtracji, których skuteczność znacznie przewyższa możliwości dzbanków filtrujących, wyposażonych w dużo prostsze wkłady. Dlatego dzbanków nie należy traktować jako alternatywy dla systemów filtracyjnych z odwróconą osmozą. O ile wkłady w dzbankach są w stanie zatrzymać większe zanieczyszczenia, o tyle nie poradzą sobie z usunięciem zanieczyszczeń najbardziej szkodliwych dla zdrowia, m.in. bakterii, wirusów, pestycydów itp.

Nalewanie wody z pomocą dystrybutora Miraqua Delta
Dystrybutory wody z odwróconą osmozą zdecydowanie przewyższają swoją skutecznością klasyczne dzbanki filtrujące