Laminowanie to jedna z najlepszych metod na zabezpieczenie dokumentów i nadanie im estetycznego wyglądu. Sprawdź, jaką wybrać folię do laminowania, a także jak przygotować papier do laminacji. Skorzystaj z naszego poradnika dot. laminowania papieru, pomocy dydaktycznych, logopedycznych oraz materiałów o nietypowym kształcie.
Laminowanie to świetny sposób na przedłużenie żywotności dokumentów poprzez chronienie ich przed wilgocią, brudem, zagięciami, żółknięciem i wieloma innymi czynnikami powodującymi niszczenie się papieru. Niezależnie od tego, czy laminuje się w biurach, punktach ksero, szkołach, urzędach, a nawet domach, warto co nieco wiedzieć na temat laminowania: jakie są rodzaje folii do laminowania i czym się różnią? Jak się przygotować do laminowania? I wreszcie – jak laminować, by osiągnąć jak najlepszy efekt? Zapraszamy do lektury – w tym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki, na co zwrócić uwagę zarówno w czasie przygotowań do laminowania, jak i podczas przeprowadzania samego procesu laminacji!
Uwaga! Artykuł nie porusza kwestii wyboru laminatora. Szczegółowe informacje na ten temat wraz z porównaniem parametrów urządzeń znajdziesz w innych naszych artykułach:
Możesz się zdziwić, ale na rynku istnieje naprawdę sporo różnych rodzajów folii o rozmaitych właściwościach, które możesz dobrać idealnie do swoich potrzeb i wykorzystywać je do laminowania nie tylko w biurze. Laminowanie to w końcu nie jedynie zapewnianie najlepszej ochrony ważnym czy często używanym dokumentom, ale i forma uszlachetniania papieru – czyli nadawania mu wyższej jakości wizualnej, co świetnie sprawdza się w przypadku druków reklamowych, zdjęć czy prac graficznych. Mało tego – czy wiedziałeś, że istnieją specjalne folie do laminowania na zimno, za pomocą których można zabezpieczać stare zdjęcia, archiwalne dokumenty czy prace plastyczne wykonane z użyciem materiałów mogących się roztopić pod wpływem ciepła? Jeśli jesteś ciekaw, jakie inne możliwości dają folie do laminowania, czytaj dalej!
Kontynuując temat – warto wiedzieć, że laminować można także na zimno. Dotyczy to bardzo delikatnych, często wiekowych materiałów, prac artystycznych czy wydruków wykonanych z użyciem nieodpornego na wysoką temperaturę tuszu. Jeżeli więc chciałbyś zabezpieczyć materiał, którego nie da się zduplikować, i masz obawy co do potraktowania go wysoką temperaturą – zdecydowanie zaopatrz się w folie do laminowania na zimno. Są one pokryte specjalnym klejem, który aktywuje się poprzez nacisk. Laminat można docisnąć ręcznie, choć zdecydowanie lepszy efekt estetyczny uzyska się z użyciem laminatora dającego możliwość laminowania na zimno – laminat zostanie wówczas nałożony równomiernie i z odpowiednim naciskiem.
Folie do laminowania na gorąco są z kolei pokryte klejem, który do aktywacji wymaga użycia wysokiej temperatury – tym wyższej, im grubszą folię wybierzesz. Są to najchętniej i najczęściej używane folie, za pomocą których zabezpiecza się dokumenty codziennego użytku, zdjęcia, grafiki i inne papierowe materiały niewymagające specjalnego traktowania.
Format folii do laminowania to kryterium, które należy wziąć pod uwagę właściwie już na etapie zakupu laminatora. Trzeba więc zadać sobie pytanie: wybrać laminator A3 czy A4? Jeśli zamierzasz laminować głównie dokumenty domowe czy biurowe, takie jak korespondencja, faktury, umowy i tym podobne, wystarczające będzie urządzenie obsługujące format A4. Za jego pomocą bez problemu zalaminujesz także wszystkie mniejsze formaty: A5, A6, A7 oraz wizytówki (tak – istnieją specjalne folie do laminowania w formacie „wizytówkowym”!). Laminator do formatu A3 to natomiast świetny wybór w przypadku laminowania znaków informacyjnych, regulaminów firmowych i innych dokumentów, które mają być widoczne z większej odległości – ale nie tylko! To także świetny wybór do celów bardziej artystycznych – format A3 jest często świetną opcją, gdy chodzi o prezentowanie prac graficznych czy zdjęć, a także laminowanie prac plastycznych dzieci w przedszkolach czy szkołach, które wykonywane są na kartkach z bloku A3. Taki laminator obsługuje również wszystkie mniejsze formaty: A4, A5, A6, A7 oraz wizytówkowy.
Czy wiedziałeś, że grubość folii do laminowania oznacza się mikronami (symbol: μm, skrót: mic)? Nazwa jednostki pochodzi z greki – słowo mikrón oznacza drobiazg – a jeden mikron to zaledwie 0,001 mm! Zastanawiasz się pewnie, ile mikronów ma folia laminacyjna i jaka grubość folii jest najlepsza do laminowania? Odpowiedź brzmi: to zależy, czego potrzebujesz i jaki masz sprzęt. Na rynku dostępne są folie o różnej grubości – możesz znaleźć takie o grubości 60 mikronów, a także takie o grubości 300 mikronów. A jak wybrać grubość folii? Ogólna zasada jest taka, że im większa grubość folii laminacyjnej, tym sztywniejszy laminat otrzymasz. Cieńsze folie odznaczają się większą elastycznością i świetnie nadają się do ochrony bieżących dokumentów firmowych, które są szybko archiwizowane. Grubsze folie to lepszy wybór dla dokumentów często przekazywanych z rąk do rąk – jak na przykład ulotki czy karty menu. Najbardziej uniwersalne są folie mieszczące się w przedziale od 80 do 150 mikronów.
Uwaga! Pamiętaj, że ustawienie odpowiedniej temperatury wałków grzewczych do grubości folii ma kluczowe znaczenie. Niektóre laminatory dobierają temperaturę automatycznie, a w niektórych trzeba wybrać wartość samodzielnie. Odpowiedni dobór temperatury do grubości używanej folii nie powinien powodować żadnych kłopotów podczas laminowania – jeśli takowe występują, sprawdź poniższe rozwiązania:
Wybierz folię matową, jeżeli masz do zalaminowania dokumenty przeznaczone do czytania, zwłaszcza gdy są prezentowane w miejscach bardzo mocno oświetlonych, takich jak galerie handlowe, muzea czy sale konferencyjne. Dzięki temu, że folia matowa nie odbija światła, tekst zalaminowanych dokumentów jest czytelniejszy nawet z daleka i łatwiej jest go przyswoić. Folie matowe dostępne w naszym asortymencie znajdziesz tutaj.
Folia błyszcząca to lepszy wybór w przypadku materiałów graficznych, takich jak zdjęcia czy plakaty. Laminacja nada kolorom głębi i intensywności, a błysk światła odbijany przez folię zwróci uwagę osób postronnych. Inną zaletą takiej folii jest to, że można po niej pisać flamastrem, a następnie łatwo go zetrzeć – stąd folia błyszcząca jest polecana do laminowania pomocy dydaktycznych czy kart pracy dla uczniów, które mogą zostać wielokrotnie wykorzystane. Nasze folie błyszczące do laminowania znajdziesz tutaj.
Na koniec kilka ciekawostek – czy wiedziałeś, że istnieją folie zmieniające kolor pod wpływem temperatury? Choć nie są powszechnie stosowane, folie termochromowe dają ciekawy efekt wizualny i są często wykorzystywane w pracach artystycznych; są kolorowe i nieprzezroczyste w niskiej temperaturze, natomiast gdy się ocieplają, stają się przezroczyste. Pozwala to na przykład odsłonić jakąś część plakatu po przyłożeniu do niego dłoni – interesujący efekt, prawda? Oprócz tego znajdziemy także folie dające dodatkowe właściwości ochronne, jak odporność na promieniowanie UV, co świetnie się sprawdza w przypadku materiałów eksponowanych w nasłonecznionych miejscach. Dzięki takiej folii wydruk nie blaknie pod wpływem promieni słonecznych. Istnieją również specjalne folie antybakteryjne, które uwalniają substancje zapobiegające namnażaniu się bakterii; ten rodzaj folii z kolei najczęściej stosowany jest w szpitalach czy miejscach publicznych, gdzie ważne jest zachowanie wysokiego poziomu higieny.
Po wybraniu folii odpowiedniej do efektu, jaki chciałbyś uzyskać za pomocą laminacji, pora na przygotowanie dokumentu. Może się wydawać, że to mało znaczący etap, jednak warto o nim pamiętać, ponieważ wbrew pozorom łatwo jest dopuścić do powstania drobnych mankamentów podczas laminacji. Jak się zatem dobrze przygotować?
To oczywiste, ale zawsze warto przypomnieć – czyste i suche ręce nie pozostawiają tłustych śladów na powierzchni dokumentu.
Upewnij się, że na papierze nie znajdują się żadne zanieczyszczenia. Możesz użyć miękkiej suchej szmatki, by delikatnie przetrzeć dokument; dobrym patentem jest też użycie ściereczki antystatycznej, która zapobiegnie przyciąganiu różnego rodzaju drobinek do papieru. Nie chcemy „uwięzić” pod folią żadnych okruszków, włosów czy pyłków!
Jak poprawnie włożyć dokument do folii laminacyjnej? Zacznij od całkowitego otworzenia folii. Następnie umieść w niej dokument w taki sposób, by góra dokumentu znajdowała się w miejscu styku przedniej i tylnej części folii. Dosuń arkusz papieru maksymalnie do górnej krawędzi folii, upewniając się, że leży on równo i centrycznie w stosunku do całej powierzchni folii – to znaczy tak, by po bokach i na dole pozostały marginesy. To właśnie brzegi podczas laminowania zostają ze sobą najsilniej spojone i to one sprawiają, że dokument jest szczelnie zamknięty w folii. Marginesy są zatem niezmiernie ważne – nie obcinaj ich po laminacji!
Ostatnim krokiem na drodze do uzyskania solidnie zabezpieczonego i estetycznie wyglądającego dokumentu jest oczywiście sam proces laminacji. Również w tej kwestii warto pamiętać o kilku krokach, by na finiszu nie zaprzepaścić wcześniejszych przygotowań, nie marnować folii, papieru i tuszu w drukarce.
W zależności od posiadanego sprzętu i zadanej temperatury może to zająć od kilkunastu sekund do paru minut; zazwyczaj po nagrzaniu się urządzenie sygnalizuje gotowość do pracy za pomocą sygnału dźwiękowego bądź świetlnego. Upewnij się, że wybrałeś odpowiednią temperaturę! Informację o tym, do ilu stopni nagrzać laminator, znajdziesz na opakowaniu folii laminacyjnej. Zawsze przestrzegaj tych wytycznych – za wysoka lub za niska temperatura skutkują pofałdowaniem, stopieniem się lub nieprzywieraniem do papieru folii, a nawet wciągnięciem laminatu między wałki laminatora.
Kiedy laminator jest gotowy do pracy, należy umieścić folię wraz z dokumentem w szczelinie laminacyjnej. Uwaga! Wkładaj folię laminacyjną do szczeliny ZAWSZE górnym brzegiem, tym, który łączy przednią i tylną część folii. W przeciwnym razie folia zawinie się na wałkach grzewczych. Postaraj się też wycentrować folię względem szczeliny – często na urządzeniach możesz znaleźć oznaczenia formatu pomagające ułożyć folię na środku. Pozwoli to przeprowadzić laminację w sposób bezawaryjny dla laminatora.
Po laminacji z użyciem wysokiej temperatury laminat jest ciepły i giętki – pozwól mu ostygnąć i stwardnieć. Laminatory często są wyposażone w specjalną półkę na dokumenty, a jeśli twój sprzęt takiej nie posiada – ułóż laminat na płaskiej powierzchni i daj mu kilka sekund.
Laminowanie papieru o niestandardowym kształcie bywa konieczne zwłaszcza w pracy nauczycieli, logopedów, opiekunów przedszkolnych, a nawet w domach, gdy dzieci przynoszą różnego rodzaju wycinanki czy własnoręcznie wykonane prace plastyczne o nieregularnych kształtach. Warto wiedzieć, że aby zalaminować laurkę w kształcie serca, wyciętą gwiazdkę, śnieżynkę bądź cokolwiek innego tego typu, trzeba postępować nieco inaczej niż w przypadku laminowania zwykłych kartek. Jeśli umieścisz wycięty element w folii laminacyjnej i włożysz ją do szczeliny laminatora, istnieje spore ryzyko, że folia zatnie się wewnątrz urządzenia i nawinie się na wałek laminatora. Jak zatem laminować wycięte elementy, żeby folia nie zacinała się w laminatorze?
Aby poprawnie zalaminować pomoce dydaktyczne lub wycinanki, włóż do folii laminacyjnej wycięty element lub kilka elementów i ułóż je tak, by zachowany został między nimi odstęp około centymetra. Pamiętaj też, by zachować margines i układać elementy w odległości mniej więcej 0,5 centymetra od brzegów folii, które są zgrzewane podczas laminowania i unieruchamiają papier wewnątrz folii. Miej to na uwadze również podczas późniejszego wycinania zalaminowanych elementów – trzeba pozostawić kilkumilimetrowy margines, by laminowanie było trwałe.
Następny krok to zapewnienie sztywności folii laminacyjnej podczas przepuszczania jej przez szczelinę laminatora. Aby to zrobić, zegnij wpół kartkę A4 lub A3 i do tak przygotowanej „kieszonki” włóż folie laminacyjną z wyciętymi elementami wewnątrz. Taką kieszonkę wraz z zawartością wsuń do szczeliny laminatora, zaczynając od zagiętego brzegu – i gotowe!
Polecamy zakup naszych produktów u partnerów handlowych zlokalizowanych w całej Polsce. Nasi partnerzy doradzą w wyborze najlepszych urządzeń biurowych.
Znajdź punkt sprzedażyKorzystaj z panelu dilera, w którym udostępniamy informacje dot. naszego asortymentu, warunki sprzedaży oraz materiały marketingowe.
Zaloguj się