Gospodarowanie odpadami w sposób zgodny z prawem jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Ma to szczególne znaczenie w kontekście dokumentacji zawierającej dane wrażliwe z punktu widzenia firmy. Dowiedz się, jak podejść do tej kwestii z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa i neutralności dla środowiska.
Zużycie papieru w Polsce wynosi rocznie ok. 3,5 miliona ton i jest jednym z najwyższych w Europie. To średnio aż 143 kg na osobę. Wynika to przede wszystkim ze stałego rozwoju gospodarczego oraz coraz częstszego wykorzystywania tego materiału jako biodegradowalnego zamiennika dla plastiku. Mimo nieubłaganie postępującej cyfryzacji papier jest wciąż wykorzystywany na dużą skalę w biurach, instytucjach, szkołach i uczelniach oraz w przemyśle wydawniczym. Ostatecznie szacuje się, że roczna globalna produkcja papieru wynosi obecnie… nawet 420 milionów ton.
Statystyki te są niepokojące, ponieważ do wyprodukowania jednej tony papieru, czyli ok. 200 tysięcy kartek A4, potrzeba 17 drzew. Aż 14% wszystkich ścinanych na świecie drzew służy do produkcji papieru. Papier stanowi również ok. 26% wszystkich odpadów na składowiskach.
Jak w obliczu przywołanych danych prezentuje się kwestia recyklingu papieru? Zgodnie z deklaracją przyjętą przez Europejską Radę Recyklingu Papieru (European declaration on paper recycling 2021-2030) wskaźnik ponownego wykorzystania tego materiału powinien osiągnąć 76% do 2030 roku. W 2022 osiągnął on w UE poziom 70,5%, a globalnie – ok. 53%. W Polsce niestety nadal znajdujemy się na dalekim miejscu z wynikiem 49,9% w stosunku do całkowitej produkcji papieru i tektury.
Kwestią zasadniczą dla każdej instytucji i firmy działającej na terenie Polski jest zgodność procesu niszczenia dokumentacji z przepisami RODO. Rozporządzenie to mówi, że zniszczeniu powinny podlegać m.in. dokumentacja księgowa, dane podatkowe, wyciągi i zapisy księgowe, faktury i paragony oraz wszystkie inne wrażliwe dane. Kwestię tę poruszyliśmy szeroko w osobnym poradniku: Jak niszczyć dokumenty zgodnie z RODO?
Zniszczone dokumenty w formie papierowej muszą zostać odpowiednio zutylizowane. W Polsce istnieje kilka przepisów prawnych, które regulują tę kwestię.
Pierwszym z nich – i najistotniejszym dla przedsiębiorców – jest Ustawa z dn. 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Określa ona podstawowe zasady zbierania, transportu, przetwarzania oraz zapobiegania powstawaniu odpadów. W dokumencie tym znajdziemy także przepisy dotyczące obowiązków przedsiębiorców w zakresie zarządzania odpadami papierowymi. Zgodnie z wytycznymi muszą one być przetwarzane w sposób nieszkodliwy dla zdrowia, ludzi i środowiska pod groźbą grzywny do 1 miliona złotych, karami ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do 2 lat.
Pośrednio kwestie związane z niszczeniem dokumentów zostały ujęte również w Ustawie z dn. 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Znajdziemy w niej informację o tym, że papier wykorzystywany w urządzeniach, takich jak drukarki czy faksy, musi być przed utylizacją oddzielany i przekazywany do recyklingu zgodnie z obowiązującymi przepisami. Ustawa zobowiązuje ponadto przedsiębiorstwa do prowadzenia szczegółowej dokumentacji dotyczącej ilości zebranego i unieszkodliwionego sprzętu, a także do informowania pracowników i klientów o sposobach postępowania ze zużytym sprzętem i odpadami papierowymi.
Dla przedsiębiorstw zajmujących się zbiórką i recyklingiem odpadów ważne jest Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2014 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla przetwarzania odpadów papierowych. Określa ono sposoby przetwarzania papieru oraz szczegółowe wymagania stawiane w tym zakresie. Tu także przewidziano kary finansowe i administracyjne, a także odpowiedzialność karną za niespełnianie wymagań rozporządzenia.
Bazując na wymogach prawnych, recykling zniszczonej dokumentacji jest traktowany jako obowiązek każdego przedsiębiorstwa. Aspekt troski o naturę jest tu kluczowy – każda tona przetworzonego papieru to mniej wyciętych drzew oraz mniejsze zużycie energii i wody. To z kolei przekłada się na redukcję odpadów i emisji dwutlenku węgla.
Pamiętaj, że odpowiedzialne podejście do recyklingu ma pozytywny wpływ na wizerunek firmy. Klienci i partnerzy biznesowi coraz częściej wybierają przedsiębiorstwa, które skupiają się na ekologii i minimalizowaniu negatywnego wpływu na środowisko. Zwrócenie większej uwagi na ten aspekt przyczynia się do wzrostu zaufania do firmy, a tym samym – zwiększenia jej rozpoznawalności i wartości.
Właściwe gospodarowanie odpadami papierowymi to także sposób na optymalizację kosztów. Efektywne zarządzanie zużytymi dokumentami pozwala ograniczyć wydatki związane z logistyką i transportem odpadów, np. poprzez planowanie odbioru większych partii w regularnych odstępach czasowych. Niektóre firmy zajmujące się recyklingiem papieru prowadzą ponadto programy odkupu papieru po niższych cenach dla przedsiębiorstw korzystających z ich usług.
Firmy, które zainwestowały w zakup niszczarki do papieru i dokumentów, dokonały słusznego wyboru. Urządzenia te, poza bezpieczeństwem i efektywnością procesu niszczenia, pozwalają na znaczną redukcję objętości odpadów papierowych. To z kolei przekłada się na ich łatwiejsze składowanie i transport, co może być problematyczne w przedsiębiorstwach wykorzystujących dużą ilość papieru.
Niszczarki umożliwiają łatwiejszą segregację odpadów. Dla przykładu niektóre niszczarki do płyt CD/DVD posiadają osobne pojemniki na różne typy odpadów, a to zapobiega ich zmieszaniu. Dobrymi przykładami tego typu urządzeń są modele IDEAL 2270 i OPUS TS 2609 CD.
Przed dokonaniem utylizacji dokumentów należy oczywiście skutecznie je zniszczyć. W tej kwestii zachęcamy do lektury innych artykułów na naszym blogu, w tym poradnika: Klasy ochrony niszczarek.
W przypadku gdy nasza niszczarka nie ma osobnych pojemników na różne rodzaje odpadów, należy oddzielić je samodzielnie. W zakresie utylizacji warto współpracować z firmami recyklingowymi, zajmującymi się przetwórstwem w zgodzie z przepisami. W niektórych przypadkach możliwa jest nawet współpraca, w której za zniszczony materiał otrzymasz zapłatę.
Ważne jest prowadzenie dokumentacji procesu niszczenia. Firma powinna sporządzać stosowne protokoły, zawierające datę oraz informacje o rodzaju i ilości zniszczonych dokumentów, modelu niszczarki, a także dane osób odpowiedzialnych za proces. Taka procedura jest dowodem utylizacji zgodnie z przepisami i pozwala zminimalizować ryzyko wycieku danych w wyniku zaniedbań.
Ostatnim krokiem jest edukacja pracowników. Należy regularnie szkolić personel w zakresie bezpiecznego przetwarzania i utylizacji dokumentów, przypominać o obowiązujących procedurach i normach prawnych. Uświadomienie kadrom wagi całego procesu niszczenia danych zwiększa skuteczność ochrony informacji i środowiska.
Szukasz niszczarki do dokumentów, która odpowie Twoim potrzebom w zakresie wydajności i bezpieczeństwa? Poznaj naszą ofertę:
Polecamy zakup naszych produktów u partnerów handlowych zlokalizowanych w całej Polsce. Nasi partnerzy doradzą w wyborze najlepszych urządzeń biurowych.
Znajdź punkt sprzedażyKorzystaj z panelu dilera, w którym udostępniamy informacje dot. naszego asortymentu, warunki sprzedaży oraz materiały marketingowe.
Zaloguj się