+48 32 420 11 11

pon. - pt.: 08:00 - 16:00

Dystrybutory wody bez podłączenia do sieci wodociągowej – kiedy warto je wybrać? 

Dystrybutory wody filtrowanej coraz częściej pojawiają się w zakładach pracy, obiektach użyteczności publicznej, a nawet w domach. Nowym segmentem produktów w tej kategorii są dystrybutory z odwróconą osmozą, które nie wymagają podłączenia do sieci wodociągowej. Opisujemy, w jaki sposób działają, a także kiedy warto je wybrać.  

Rodzaje dystrybutorów do wody bez podłączenia do sieci

Dystrybutory wody pomagają zapewnić stały dostęp do wody pitnej, a także ograniczyć zużycie plastiku. Najczęściej wyposaża się w nie przestrzenie użyteczności publicznej, biura, zakłady produkcyjne, placówki medyczne i obiekty edukacyjne.  

Wyróżniamy dwa rodzaje dystrybutorów do wody, które nie wymagają podłączenia do sieci wodociągowej:  

  • dystrybutory butlowe, 
  • dystrybutory odwróconej osmozy. 

Zacznijmy od dystrybutorów butlowych, które pomimo ogromnej popularności mają kilka wad. Korzystanie z tego typu dystrybutora wymaga regularnej wymiany butli z wodą, która może mieć dużą pojemność, a tym samym dużą wagę. Wymiana butli o pojemności ok. 19 l jest uciążliwym zadaniem i nie każdy z pracowników będzie w stanie samodzielnie wymienić butlę. Ponadto konieczne jest wygospodarowanie miejsca do przechowywania pustych i pełnych butli. Kolejną wadą tych urządzeń jest brak systemów filtracyjnych. Podczas korzystania z dystrybutora może dochodzić do rozwoju bakterii w wodzie, na dyszy i innych elementach konstrukcyjnych.  

 

Drugim rodzajem są dystrybutory wody z filtrem. W tej grupie szczególnie polecamy dystrybutory wody z odwróconą osmozą. Korzystanie z nich nie wymaga wygospodarowania przestrzeni potrzebnej do składowania butli. Odchodzi problem związany z podnoszeniem ciężarów. Największą zaletą jest to, że mogą zapewniać zaawansowane systemy filtracji, mineralizację wody oraz szereg wielu innych przydatnych funkcji, dzięki którym możemy pić czystą wodę w różnych wariantach. 

Kiedy warto wybrać dystrybutor wody bez podłączenia do sieci wodociągowej? 

Na tego typu urządzenie warto się zdecydować wtedy, gdy nie mamy możliwości podłączenia dystrybutora do sieci wodociągowej. 

Poniżej zestawiliśmy kilka sytuacji, w których warto rozważyć zakup dystrybutora niewymagającego podpięcia do sieci wodociągowej:  

  • Problem z uzyskaniem zgody konserwatora na rozbudowę sieci wodociągowej w przypadku budynków wpisanych do rejestru zabytków.
  • Zapotrzebowanie na dystrybutor przenośny, który z łatwością będziemy wykorzystywać podczas szkoleń, spotkań i wydarzeń organizowanych w różnych miejscach.  
  • Przy krótkoterminowym wynajmie biura lub mieszkania zakup dystrybutora wymagającego podłączenia do sieci może się nie opłacać. Lepszą decyzją może okazać się zakup dystrybutora, który z łatwością będziemy mogli zabrać ze sobą, gdy skończy się okres najmu lokalu.  
  • Zbyt duże koszty rozbudowy sieci wodociągowej lub inne problemy wynikające z przebiegu instalacji w budynku, które znacząco utrudniają podpięcie klasycznego dystrybutora wody. 
  • Wyposażenie jednoosobowego biura (gabinetu, biura, kawalerki), w którym nie ma dużego zapotrzebowania na czystą wodę filtrowaną.

Urządzenie możesz postawić w każdym miejscu, w którym jest dostęp do gniazdka elektrycznego. Gdziekolwiek jesteś – na otwartym powietrzu, w tymczasowym biurze czy sali konferencyjnej – zawsze możesz liczyć na czystą wodę. 

Idealne wyposażenie gabinetów i kawalerek 

Dystrybutory wody, które nie wymagają podłączenia do sieci wodociągowej, najczęściej wybierane są do obiektów takich jak: 

  • Gabinety prowadzone przez specjalistów z różnych dziedzin, np. psychologów, logopedów, lekarzy, terapeutów. 
  • Biura architektów, projektantów wnętrz, nieruchomości.
  • Niewielkie magazyny – w których rozbudowa obecnej instalacji okazuje się kosztowna, a jednocześnie chcemy zapewnić pracownikowi obsługującemu magazyn dostęp do czystej wody – zarówno zimnej, jak i gorącej.
  • Jednoosobowe gospodarstwa domowe – w których nie ma dużego zapotrzebowania na wodę filtrowaną.

Jaki dystrybutor wybrać? 

Zależnie od naszych potrzeb i oczekiwań związanych z wydajnością dystrybutora polecamy następujące modele: 

  • Miraqua Yota

OPUS Miraqua Yota – dystrybutor osmotyczny o wydajności 132 l/dzień. Pojemność zbiornika na wodę z sieci wynosi 6 l, a pojemnika na wodę odpadową – 2,5 l. Dystrybutor przygotowuje wodę filtrowaną aż w 6 temperaturach. Do podgrzania wody potrzebuje zaledwie 3 sekund. Posiada atest PZH.

Dystrybutor Miraqua Yota z atestem PZH
Dystrybutor wody OPUS Miraqua Yota
  • Miraqua Alfa

OPUS Miraqua Alfa – jeden z najmniejszych dystrybutorów odwróconej osmozy dostępny na rynku. Pojemność zbiornika na wodę z sieci wynosi 3 l, a pojemnika na wodę odpadową – 1 l. Dystrybutor przygotowuje wodę filtrowaną aż w 6 temperaturach. Jego maksymalna wydajność to 132 l/dzień. 

dystrybutor MIraqua Alfa
Dystrybutor wody OPUS Miraqua Alfa

Zalety dystrybutorów do wody bez podłączenia do sieci 

Nablatowe dystrybutory do wody bez podłączenia do sieci to idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie jakość i wygodę. Oferują szereg funkcji, które odpowiadają na różnorodne potrzeby użytkowników: 

  • Zaawansowane systemy filtracji – gwarantują wodę pozbawioną szkodliwych substancji, co jest kluczowe dla zdrowia i dobrego samopoczucia. 
  • Kilka wariantów temperatury wody – umożliwiają wybór pomiędzy wodą zimną, gorącą lub w temperaturze pokojowej. 
  • Mineralizacja – wzbogacają wodę w cenne dla organizmu minerały, takie jak wapń, stront, jod, potas i magnez, wspierając zdrowie i witalność. 
  • Prosta obsługa – dzięki intuicyjnemu i czytelnemu wyświetlaczowi obsługa dystrybutora jest szybka i łatwa. 
  • Niewielkie wymiary – dystrybutory nablatowe można postawić nawet w niewielkim pomieszczeniu socjalnym lub poczekalni. 
  • Łatwy montaż – wystarczy podłączyć urządzenie do prądu i napełnić zbiornik wodą. Nie jest wymagany montaż ze strony hydraulika lub innego specjalisty. 
Dystrybutor wody zastępuje czajnik
Niektóre dystrybutory podgrzewają wodę, dzięki czemu zastępują czajnik elektryczny

Jak przebiega filtracja w nablatowych dystrybutorach? 

Dystrybutory wody bez podłączenia do sieci wykorzystują zaawansowaną filtrację, która gwarantuje czystą i bezpieczną wodę. W szczególności polecamy dystrybutory wykorzystujące technologie odwróconej osmozy, na którą składa się kilka etapów filtracji wody. W pierwszym etapie filtr PAC usuwa większe cząstki, takie jak piasek czy rdza, oraz pochłania nieprzyjemne zapachy. Następnie membrana odwróconej osmozy RO, o skuteczności filtracji 0,0001 μm, eliminuje drobniejsze zanieczyszczenia, bakterie i mikroorganizmy. Ostatni etap to filtr kompozytowy z włókna węglowego CF, który poprawia smak wody i usuwa nieprzyjemny zapach. 

 

Wybrane modele dystrybutorów (np. OPUS Miraqua Yota) mają wbudowaną lampę UV-C, która dzięki promieniom ultrafioletowym sterylizuje wodę, zabijając bakterie i patogeny. 

Obsługa dystrybutorów z odwróconą osmozą 

Zanim wybierzemy dystrybutor z odwróconą osmozą, musimy pamiętać o kilku następujących kwestiach:

  • Powstawanie wody odpadowej – woda poddawana oczyszczaniu w technologii odwróconej osmozy przepływa przez membranę półprzepuszczalną, która zatrzymuje nawet najmniejsze zanieczyszczenia. W kolejnym kroku czysta woda przechodzi przez filtr i jest gotowa do spożycia, z kolei woda odpadowa jest zwracana do odpowiedniego pojemnika. Jeśli korzystamy z filtrów osmotycznych podłączonych do sieci wodociągowej, „nie widzimy” wody odpadowej. Niektórzy dopiero gdy zaczynają korzystać z dystrybutorów osmotycznych niewymagających podłączenia do sieci wodociągowej, zauważają dużą ilość wody odpadowej. Pamiętajmy, że w tego typu dystrybutorach mamy osobne pojemniki na wodę czystą i odpadową. Przy każdym użyciu dystrybutora powstaje więc nie tylko woda filtrowania, ale i ta, którą należy regularnie wylewać.
  • Wymiana filtrów – dystrybutory osmotyczne wymagają przeprowadzenia regularnej wymiany filtrów, aby zagwarantować najwyższą skuteczność oczyszczania wody.
  • Uruchamianie i czyszczenie – dystrybutory wyposażone są w specjalne tryby czyszczenia, z których należy korzystać np. przy pierwszym uruchomieniu dystrybutora lub gdy chcemy włączyć urządzenie po dłuższej przerwie.
  • Wydajność – dystrybutory bez podłączenia do sieci wodociągowej mają niższą wydajność niż ich odpowiedniki z bezpośrednim podłączeniem do sieci. Pamiętajmy także o konieczności dolewania niefiltrowanej wody oraz opróżniania pojemnika na wodę odpadową. Urządzenia te są więc najlepszym wyborem do obiektów, w których istnieje zapotrzebowanie na wodę pitną w różnych temperaturach, ale w stosunkowo niedużych ilościach. 
Filtry do dystrybutora wody
Wymiana filtrów w dystrybutorach OPUS jest szybka i łatwa

Czysta woda bogata w minerały 

Dystrybutory z odwróconą osmozą mogą być wyposażone w funkcję mineralizacji, która wzbogaca wodę w następujące w minerały: 

  • wapń – ważny składnik kości i zębów, kluczowy dla funkcjonowania serca i całego układu mięśniowo-nerwowego; 
  • magnez – podstawowy element budulcowy kości, utrzymuje prawidłową pobudliwość tkanki mięśniowej i nerwowej, a także kurczliwość mięśni; 
  • sód – odgrywa znaczącą rolę w utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej i ciśnienia krwi; 
  • potas – pomaga utrzymać ciśnienie osmotyczne i reguluje pH; 
  • stront – ma właściwości antybakteryjne, łagodzi stany zapalne oraz alergiczne.