+48 32 420 11 11

pon. - pt.: 08:00 - 16:00

Jak używać bindownicy elektrycznej?

Bindownica to bardzo przydatne urządzenie, zwłaszcza w biurach i miejscach, w których niezbędne jest estetyczne oprawianie różnego typu dokumentacji. Najwyższą wydajnością i dokładnością spośród nich wyróżniają się modele o napędzie elektrycznym. Dowiedz się, jak działają te urządzenia i jak efektywnie je wykorzystywać, by osiągnąć najlepsze rezultaty.

Kiedy warto kupić bindownicę elektryczną?

Fachowe oprawianie dokumentów pozwala zachować porządek, niezbędny szczególnie w firmach, w których ich intensywny obieg jest na porządku dziennym. Kolejną zaletą jest estetyka, ważna zwłaszcza podczas kontaktu z klientami i kontrahentami. Bindowanie pozwala także zadbać o trwałość dokumentów – wysokiej jakości oprawa skutecznie chroni pliki papieru przed uszkodzeniem mechanicznym oraz zgubieniem pojedynczych kartek.

 

W dużych przedsiębiorstwach i instytucjach ręczne bindownice zazwyczaj okazują się niewystarczająco wydajne. Stojąc przed koniecznością oprawiania dużej ilości dokumentacji, najlepszym wyborem są bindownice elektryczne, które zapewniają dużo szybsze i efektywniejsze oprawianie bez obciążania użytkownika.

Bindowanie przy pomocy bindownicy elektrycznej
Bindownice elektryczne są niezbędne w firmach, przygotowujących dużą ilość dokumentacji

Decyzja o zakupie tego typu urządzenia powinna być podyktowana przede wszystkim skalą potrzeb. Elektryczne bindownice zostały zaprojektowane z myślą o potrzebach większych przedsiębiorstw, które regularnie przygotowują raporty, prezentacje, materiały szkoleniowe i inne formy dokumentacji, wymagające oprawy z powodów praktycznych lub estetycznych. Ich zastosowanie jest w pełni uzasadnione w placówkach edukacyjnych, kancelariach prawnych i drukarniach, w których zapotrzebowanie na szybkie oprawianie materiałów jest szczególnie wysokie.

Jak działają bindownice elektryczne?

W odróżnieniu od bindownic ręcznych, ich elektryczne odpowiedniki wyposażone są w mechanizm napędowy, który pozwala przygotowywać duże ilości dokumentów z niewielkim udziałem operatora i bez konieczności użycia siły. Przekłada się to na zwiększenie precyzji i tempa oprawiania.

 

Elektryczne bindownice możemy podzielić ze względu na rodzaj wykonywanego grzbietu. Pod tym kątem wyróżniamy:

Szczegółowo kwestię różnic między wyżej wymienionymi tłumaczymy w naszym oddzielnym poradniku: Bindowanie dla początkujących: wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak używać bindownicy elektrycznej – poradnik OPUS

Nasz krótki poradnik, przedstawiający jak prawidłowo korzystać z bindownicy elektrycznej, oparliśmy na modelu OPUS MB 300 el-office – wysokiej jakości urządzeniu do bindowania i debindowania w systemie METALBIND. Pozwala ona na jednoczesne oprawienie do nawet 300 kartek 80 g/m2 o maksymalnym formacie A3. Tak duża efektywność czyni z niej idealny wybór do biur, urzędów i innych wymagających instytucji.

Bindownica elektryczna do systemu METALBIND OPUS MB 300 el-office
Bindownica elektryczna do systemu METALBIND OPUS MB 300 el-office

Jak bindować dokumenty za pomocą bindownicy OPUS MB 300 el-office – krok po kroku

1. Skorzystaj z przyrządu do doboru kanału i zmierz grubość pliku kartek. Rozmiar kanału możesz dobrać również korzystając z poniższej tabeli:

Rozmiar kanału

[mm]

Ilość oprawianych kartek

T/k/T

T/k/P

M/k/M

B/k/B

1,5

nie dotyczy*

nie dotyczy*

1-9

1-9

3

nie dotyczy*

nie dotyczy*

10-17

10-17

5

18-31

18-33

18-34

18-38

7

32-60

34-63

35-63

39-67

10

61-89

64-92

64-92

68-97

13

90-118

93-121

93-121

98-126

16

119-148

122-150

122-150

127-155

20

149-186

151-189

151-189

156-194

24

187-225

190-228

190-228

195-233

28

226-264

229-266

229-267

234-271

32

265-303

267-305

268-308

272-310

 

T/k/T – twarda okładka/liczba kartek/twarda okładka

T/k/P – twarda okładka/liczba kartek/przezroczysta okładka

M/k/M – miękka okładka/liczba kartek/miękka okładka

B/k/B – plik kartek zbindowany jedynie za pomocą kanału

 

*Kanały 1,5 i 3 mm dostępne są jedyne w rozmiarze 297 mm i nie nadają się do oprawy okładek twardych

 

W przypadku, gdy plik kartek jest za cienki do wybranego kanału, możesz użyć pasków wypełniających OPUS O.FILLING Sticky. W ten sposób zwiększysz grubość oprawianych dokumentów.

Samoprzylepne paski wypełniające do kanałów METALBIND OPUS O.FILLING Sticky
Samoprzylepne paski wypełniające do kanałów METALBIND OPUS O.FILLING Sticky

2. Przy bindowaniu kanałami o rozmiarze do 16 mm włącznie przed rozpoczęciem bindowania włóż dołączoną do zestawu szerszą kartkę bindującą do szczeliny. W przypadku kanału o rozmiarze większym niż 16 mm włóż węższą kartkę bindującą.

 

3. Przesuń uchwyt regulujący rozwarcie szczęk maksymalnie w lewo. W zależności od tego, która wkładka bindująca jest używana (szersza lub węższa), należy wyregulować odpowiednio pałąk. W przypadku węższej kartki przesuń go maksymalnie do siebie, a podczas korzystania z szerszej kartki – maksymalnie od siebie.

 

4. Pomiędzy wkładkę a prowadnicę włóż kanał. Jeśli używasz kanału w formacie A4, dosuń go maksymalnie w lewo do ogranicznika. Używając kanału mniejszego niż A4, zastosuj ogranicznik ruchomy. Pozycję ogranicznika ruchomego określa się przy pomocy podziałki na wkładce (pozycja równa się połowie długości kanału).

 

5. Przesuń uchwyt regulujący rozwarcie szczęk w prawo. Po zwolnieniu mechanizmu szczęka bindująca wraz z prowadnicą automatycznie dosunie się do kanału i unieruchomi go w szczelinie blokującej.

 

6. Włóż wyrównany plik kartek między okładki. Zwróć uwagę, by dokumenty były wycentrowane względem brzegów okładek. Upewnij się, że przednia okładka znajduje się przodem do Ciebie.

 

7. Przygotowane kartki i okładki włóż do kanału znajdującego się w szczelnie bindującej. Jeśli używasz kanału A4, zwróć uwagę, by kartki zostały włożone pomiędzy ograniczniki kanału.

 

8. Przyciskami „+” i „-” ustaw żądaną wartość siły bindowania. Najmniejsza siła, jaką możesz ustawić, to 3, a największa – 10. Przyciśnięcie wspomnianych przycisków powoduje zmianę nastawy o połowę wartości. Dla przykładu, gdy świeci się dioda przy czwórce, oznacza to nastawienie siły na wartość 4. Jeśli dioda świeci się przy czwórce i piątce, siła ustawiona jest na wartość 4,5.

 

Dioda przy wartości 1 sygnalizuje kierunek pracy urządzenia. Gdy świeci, silnik działa do przodu, jeśli miga – silnik działa do tyłu.

 

9. Równocześnie naciśnij, a następnie puść dwa przyciski ,,START” znajdujące się na prawej ściance urządzenia. Usłyszysz sygnał dźwiękowy, po którym rozpocznie się proces bindowania. Na wskaźniku zaświeci się dioda przy wartości 1. W miarę postępu zaciskania kanału zaczną zaświecać się kolejne diody (słupek LED powoli będzie rósł), aż do wartości siły bindowania, jaka została ustawiona. W momencie, gdy dioda ta zacznie świecić wraz z migającą diodą przy wartości 1, będzie to oznaczać, że proces bindowania zakończył się poprawnie. Następnie po wycofaniu się szczęki dioda przy wartości 1 zgaśnie.

 

Uwaga! W przypadku gdy kanał nie będzie wystarczająco wypełniony, może dojść do sytuacji, w której szczęka nie zaciśnie go wystarczająco mocno. W takim wypadku podczas zaciskania kanału diody wskaźnika nie dojdą do wartości ustalonej, a dioda 1 nie będzie migała w trakcie cofania się szczęki (słupek LED będzie powoli opadał). Należy poczekać, aż urządzenie samo się zatrzyma, a wskaźnik żądanej wartości siły bindowania będzie migał i powtórzyć proces bindowania.

 

10. Przesuń uchwyt regulujący otwarcie szczęk maksymalnie w lewo. Następnie wyjmij zbindowaną dokumentację.

W bindownicy OPUS MB 300 el-office w każdym momencie działania maszyny można:

  • zatrzymać proces bindowania poprzez naciśnięcie jednego z przycisków START;
  • zmienić kierunek poprzez naciśnięcie obu przycisków START.

Jak debindować dokumenty za pomocą bindownicy OPUS MB 300 el-office – krok po kroku

1. Przystępując do debindowania okładek, zdejmij ogranicznik ruchomy z płyty debindującej. Uchwyt regulujący rozwarcie szczęk przesuń maksymalnie w lewo.

 

2. Aby rozbindować dokumentację oprawioną w kanał o rozmiarze do 16 mm włącznie, włóż klin do debindowania dokumentów kilka milimetrów od tylnej strony okładki tak głęboko, jak to możliwe. Płaska strona klina musi być zwrócona w stronę przedniej okładki.

 

Dla kanałów 1,5 mm i 3 mm użyj dodatkowej wkładki debindującej. Nałóż ją na kanał (węższą szczeliną na kanał 1,5 mm lub szerszą na kanał 3 mm).

 

3. Chcąc rozbindować dokumenty oprawione w kanał o rozmiarze większym niż 16 mm, połóż je płasko na maszynie z tylną okładką skierowaną ku górze. Następnie otwórz część dokumentacji na wysokość zaczepów tak, by było możliwe włożenie klina debindującego jednocześnie w dokumentację i w zaczepy. Tylna płaska strona klina musi być zwrócona w stronę przedniej okładki. Końce klina wsuń w zaczepy do bindowania.

 

Uwaga! Przy debindowaniu okładek 28 mm i 32 mm przed wsunięciem klina w zaczepy należy zdjąć pałąk z płyty bindującej.

 

4. Przesuń uchwyt regulujący rozwarcie szczęk w prawo do momentu zwolnienia mechanizmu.

 

5. Ustaw siłę na wartość 3.

 

6. Naciśnij przycisk START. Nastąpi proces debindowania. Jeśli kanał nie został dostatecznie otwarty, potwórz proces.

 

7. Przesuń uchwyt regulujący rozwarcie szczęk maksymalnie w lewo. Zdejmij klin z zaczepów do rozbindowania i następnie delikatnie wyjmij go spomiędzy kartek.

 

8. Do ponownej oprawy możesz użyć tej samej okładki maksymalnie trzy razy.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik odpowiedział na wszystkie Twoje pytania dotyczące procesu bindowania i debindowania za pomocą bindownicy elektrycznej. Należy oczywiście pamiętać, że poszczególne czynności, które należy wykonać, mogą się różnić w zależności od konkretnego modelu. W przypadku jakichkolwiek problemów zachęcamy do kontaktu z ekspertami OPUS, którzy doradzą Ci, w jaki sposób przeprowadzić oprawianie.