Rynek urządzeń służących do usuwania zanieczyszczeń z powietrza rośnie z każdym rokiem. Poza oczyszczaczami wyposażonymi w filtry dostępne są także modele wykorzystujące metodę sterylizacji. Dowiedz się, na czym polega ta technologia, a także jaka jest jej skuteczność w porównaniu z oczyszczaczami wyposażonymi w klasyczne filtry.
Sterylizacja powietrza to proces usuwania patogenów i mikroorganizmów, które mogą znajdować się w pomieszczeniu. Tę technologię oczyszczania najczęściej stosuje się w miejscach, które wymagają doskonale czystego powietrza. Mowa tu m.in. o laboratoriach, szpitalach, zakładach produkcyjnych typu fabryki mikroprocesorów czy pomieszczeniach do przeprowadzania eksperymentów naukowych. Wykorzystuje się w nich specjalne lampy UV-C, które emitują światło ultrafioletowe o długości fali w granicach 100-280 nm. Zawarta w lampach energia jest w stanie niszczyć struktury kwasów nukleinowych DNA i RNA, co w efekcie eliminuje bakterie, wirusy, alergeny roślinne i zwierzęce oraz inne zanieczyszczenia mikrobiologiczne. W oczyszczaczach powietrza do użytku domowego również stosuje się tego typu lampy, jednak w odrobinę innym celu.
Należy podkreślić, że technologia sterylizacji powietrza za pomocą promieni UV w profesjonalnych oczyszczaczach stosowana jest jako jeden z etapów systemu filtrującego. By zapewnić możliwie najwyższą skuteczność, w zdecydowanej większości takich urządzeń znajdziemy również filtry HEPA (o skuteczności co najmniej 99,97%) lub ULPA (skuteczność ≥ 99,9995%), a także wkłady z węglem aktywnym.
Sterylizacja powietrza niejedno ma imię. Wielu producentów urządzeń do oczyszczania powietrza zaczęło pracować nad swoimi autorskimi technologiami, wykorzystującymi promieniowanie UV-C. W jeszcze inną stronę poszedł zespół inżynierów marki Airfree, który opatentował własne rozwiązanie, nazywane TSS (Thermodynamic Sterilization System).
Technologia TSS™, w którą wyposażone są oczyszczacze powietrza Airfree, czerpie inspirację z procesu sterylizacji zachodzącego w gorącej wodzie. Polega ona na zastosowaniu specjalnego ceramicznego rdzenia z mikrokanałami, w których dochodzi do zniszczenia zanieczyszczeń organicznych poprzez oddziaływanie bardzo wysokiej temperatury osiągającej 200oC.
System sterylizacji TSS™ został w pełni przetestowany laboratoryjnie. Badania potwierdziły, że oczyszczacze wykorzystujące tę technologię charakteryzuje skuteczność usuwania zanieczyszczeń organicznych na wlotach powietrza na poziomie 99,99%. Co ważne, za ich pomocą udaje się także zredukować ilość ozonu o 26%.
Pod kątem skuteczności szczególnie interesujące okazało się badanie przeprowadzone przez renomowane laboratorium MRIGlobal. Zgodnie z opublikowanymi wynikami oczyszczacz powietrza Airfree P 150 podczas testów zredukował poziom stężenia cząstek koronawirusa SARS CoV-2 o 80,5% po 60 minutach pracy. Pamiętajmy, że mówimy o naprawdę mikroskopijnych cząsteczkach o średnicy zaledwie 50-200 nanometrów, podczas gdy ludzki włos osiąga grubość około 50 000-70 000 nanometrów!
Wróćmy jeszcze do technologii sterylizacji za pomocą lamp UV. Musimy pamiętać, że emitowane przez nie promieniowanie UV-C jest szkodliwe. Dlatego tego typu lampy muszą być umieszczane wewnątrz oczyszczaczy w taki sposób, by nie generować ryzyka narażenia na ich działanie podczas normalnej pracy urządzenia.
Lampy UV-C, w które wyposaża się domowe oczyszczacze, zwykle nie służą do bezpośredniego usuwania zanieczyszczeń z powietrza. Do ich zadań należy przede wszystkim neutralizacja cząsteczek, które osiadają na filtrach lub zbiornikach na wodę (w przypadku modeli z funkcją nawilżania). Niektóre mało znane marki chwalą się jednak, że ich technologia zwalcza mikroorganizmy znajdujące się w powietrzu. Ich skuteczność jest jednak trudna do potwierdzenia, zalecamy także, by w takich przypadkach zwrócić szczególną uwagę na to, czy konstrukcja takiego urządzenia w pełni ogranicza emisję na zewnątrz promieniowania wytwarzanego przez lampę.
W tym miejscu warto podkreślić raz jeszcze, że proces sterylizacji powietrza, który zachodzi w oczyszczaczach Airfree, wykorzystuje całkiem inną technologię niż klasyczne lampy UV. Sterylizacja TSS™ odznacza się wysoką skutecznością w usuwaniu zanieczyszczeń organicznych, a jednocześnie nie pociąga za sobą negatywnych skutków związanych z promieniowaniem UV.
Najważniejsze zalety oczyszczaczy Airfree:
Porównajmy oczyszczacze powietrza wyposażone w układy filtracyjne z urządzeniami Airfree wykorzystującymi technologię sterylizacji TSS™. Pod kątem mechanizmu działania najważniejsza różnica polega na sposobie, w jaki neutralizowane są zanieczyszczenia: w oczyszczaczach z filtrami są one zatrzymywane na powierzchni wkładów, podczas gdy w modelach sterylizujących ulegają one zniszczeniu w rdzeniu.
Musimy pamiętać o tym, że oczyszczacze wykorzystujące technologię TSS™ likwidują wyłącznie zanieczyszczenia organiczne. Oznacza to, że nie będą wykazywały się skutecznością w usuwaniu frakcji pyłów PM2.5 i PM10, wchodzących w skład smogu atmosferycznego.
Średni pobór mocy w oczyszczaczach z filtrami to 20–30 W, oczyszczacze ze sterylizatorami TSS zużywają około 30–50 W, co wynika z konieczności wygenerowania wysokiej temperatury wewnątrz rdzenia, niezbędnej do zabicia drobnoustrojów.
W przypadku wielu modeli zakres emitowanego hałasu zamyka się w przedziale średnio 19–50 dB, przy czym najcichszy dźwięk emitowany jest w momencie, gdy oczyszczacze pracują z najniższą wydajnością. Jeśli przeszkadza nam głośna praca oczyszczacza, musimy liczyć się z wolniejszym czasem oczyszczania powietrza, wynikającym z obniżonej pracy wentylatora. Ogromną zaletą oczyszczaczy Airfree jest ich całkowicie bezgłośna praca. Jest to więc idealne urządzenie do miejsc, w których należy zachować ciszę.
Na koniec zostawiliśmy największą zaletę oczyszczaczy Airfree – otóż nie wymagają one stosowania wymiennych filtrów. Nie trzeba więc mierzyć się z ich często kosztowną wymianą, która wymagana jest w przypadku innych oczyszczaczy. W praktyce (w zależności od konkretnego urządzenia) pomoże nam to zaoszczędzić nawet ponad 400 zł rocznie.
Który z tych dwóch rodzajów urządzeń ostatecznie wypada lepiej? Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych potrzeb. Urządzenia Airfree oczyszczające i sterylizujące powietrze to doskonały wybór do wszystkich miejsc, gdzie problemem są zanieczyszczenia organiczne. Możemy je zarekomendować klientom, którym zależy na jak najniższych kosztach eksploatacji i maksymalnie cichej pracy urządzenia. W takim przypadku możemy być pewni, że wybór oczyszczacza powietrza wykorzystującego technologię sterylizacji TSS™ będzie strzałem w dziesiątkę.
Polecamy zakup naszych produktów u partnerów handlowych zlokalizowanych w całej Polsce. Nasi partnerzy doradzą w wyborze najlepszych urządzeń biurowych.
Znajdź punkt sprzedażyKorzystaj z panelu dilera, w którym udostępniamy informacje dot. naszego asortymentu, warunki sprzedaży oraz materiały marketingowe.
Zaloguj się