+48 32 420 11 11

pon. - pt.: 08:00 - 16:00

Sterylizacja powietrza w domu z oczyszczaczami Airfree

Rynek urządzeń służących do usuwania zanieczyszczeń z powietrza rośnie z każdym rokiem. Poza oczyszczaczami wyposażonymi w filtry dostępne są także modele wykorzystujące metodę sterylizacji. Dowiedz się, na czym polega ta technologia, a także jaka jest jej skuteczność w porównaniu z oczyszczaczami wyposażonymi w klasyczne filtry.

Sterylizacja powietrza — na czym polega?

Sterylizacja powietrza to proces usuwania patogenów i mikroorganizmów, które mogą znajdować się w pomieszczeniu. Tę technologię oczyszczania najczęściej stosuje się w miejscach, które wymagają doskonale czystego powietrza. Mowa tu m.in. o laboratoriach, szpitalach, zakładach produkcyjnych typu fabryki mikroprocesorów czy pomieszczeniach do przeprowadzania eksperymentów naukowych. Wykorzystuje się w nich specjalne lampy UV-C, które emitują światło ultrafioletowe o długości fali w granicach 100-280 nm. Zawarta w lampach energia jest w stanie niszczyć struktury kwasów nukleinowych DNA i RNA, co w efekcie eliminuje bakterie, wirusy, alergeny roślinne i zwierzęce oraz inne zanieczyszczenia mikrobiologiczne. W oczyszczaczach powietrza do użytku domowego również stosuje się tego typu lampy, jednak w odrobinę innym celu.

Zaawansowane laboratorium chemiczne
Technologię sterylizacji powietrza wykorzystuje się jest w przestrzeniach, które wymagają doskonale czystego powietrza

Należy podkreślić, że technologia sterylizacji powietrza za pomocą promieni UV w profesjonalnych oczyszczaczach stosowana jest jako jeden z etapów systemu filtrującego. By zapewnić możliwie najwyższą skuteczność, w zdecydowanej większości takich urządzeń znajdziemy również filtry HEPA (o skuteczności co najmniej 99,97%) lub ULPA (skuteczność ≥ 99,9995%), a także wkłady z węglem aktywnym.

Airfree TSS™ — technologia sterylizacji powietrza dla domów

Sterylizacja powietrza niejedno ma imię. Wielu producentów urządzeń do oczyszczania powietrza zaczęło pracować nad swoimi autorskimi technologiami, wykorzystującymi promieniowanie UV-C. W jeszcze inną stronę poszedł zespół inżynierów marki Airfree, który opatentował własne rozwiązanie, nazywane TSS (Thermodynamic Sterilization System).

Schemat ideowy oczyszczacza powietrza Airfree ze sterylizacją TSS
Schemat ideowy oczyszczacza powietrza Airfree ze sterylizacją TSS

Technologia TSS™, w którą wyposażone są oczyszczacze powietrza Airfree, czerpie inspirację z procesu sterylizacji zachodzącego w gorącej wodzie. Polega ona na zastosowaniu specjalnego ceramicznego rdzenia z mikrokanałami, w których dochodzi do zniszczenia zanieczyszczeń organicznych poprzez oddziaływanie bardzo wysokiej temperatury osiągającej 200oC.

 

System sterylizacji TSS™ został w pełni przetestowany laboratoryjnie. Badania potwierdziły, że oczyszczacze wykorzystujące tę technologię charakteryzuje skuteczność usuwania zanieczyszczeń organicznych na wlotach powietrza na poziomie 99,99%. Co ważne, za ich pomocą udaje się także zredukować ilość ozonu o 26%.

Pod kątem skuteczności szczególnie interesujące okazało się badanie przeprowadzone przez renomowane laboratorium MRIGlobal. Zgodnie z opublikowanymi wynikami oczyszczacz powietrza Airfree P 150 podczas testów zredukował poziom stężenia cząstek koronawirusa SARS CoV-2 o 80,5% po 60 minutach pracy. Pamiętajmy, że mówimy o naprawdę mikroskopijnych cząsteczkach o średnicy zaledwie 50-200 nanometrów, podczas gdy ludzki włos osiąga grubość około 50 000-70 000 nanometrów!

Oczyszczacz powietrza Airfree P 150
Oczyszczacz powietrza Airfree P 150

Sterylizacja za pomocą promieni UV w oczyszczaczach powietrza do domu

Wróćmy jeszcze do technologii sterylizacji za pomocą lamp UV. Musimy pamiętać, że emitowane przez nie promieniowanie UV-C jest szkodliwe. Dlatego tego typu lampy muszą być umieszczane wewnątrz oczyszczaczy w taki sposób, by nie generować ryzyka narażenia na ich działanie podczas normalnej pracy urządzenia.

 

Lampy UV-C, w które wyposaża się domowe oczyszczacze, zwykle nie służą do bezpośredniego usuwania zanieczyszczeń z powietrza. Do ich zadań należy przede wszystkim neutralizacja cząsteczek, które osiadają na filtrach lub zbiornikach na wodę (w przypadku modeli z funkcją nawilżania). Niektóre mało znane marki chwalą się jednak, że ich technologia zwalcza mikroorganizmy znajdujące się w powietrzu. Ich skuteczność jest jednak trudna do potwierdzenia, zalecamy także, by w takich przypadkach zwrócić szczególną uwagę na to, czy konstrukcja takiego urządzenia w pełni ogranicza emisję na zewnątrz promieniowania wytwarzanego przez lampę.

 

W tym miejscu warto podkreślić raz jeszcze, że proces sterylizacji powietrza, który zachodzi w oczyszczaczach Airfree, wykorzystuje całkiem inną technologię niż klasyczne lampy UV. Sterylizacja TSS™ odznacza się wysoką skutecznością w usuwaniu zanieczyszczeń organicznych, a jednocześnie nie pociąga za sobą negatywnych skutków związanych z promieniowaniem UV.

Zalety oczyszczaczy Airfree

Najważniejsze zalety oczyszczaczy Airfree:

  • wysoka skuteczność w eliminacji wirusów, bakterii, pleśni, alergenów sierści zwierząt domowych i alergenów roztoczy;
  • bezgłośne;
  • bezobsługowe;
  • nie wymagają regularnej wymiany filtrów;
  • redukują poziom ozonu w pomieszczeniu.

Sterylizacja powietrza a oczyszczacze z filtrami – co wybrać?

Porównajmy oczyszczacze powietrza wyposażone w układy filtracyjne z urządzeniami Airfree wykorzystującymi technologię sterylizacji TSS™. Pod kątem mechanizmu działania najważniejsza różnica polega na sposobie, w jaki neutralizowane są zanieczyszczenia: w oczyszczaczach z filtrami są one zatrzymywane na powierzchni wkładów, podczas gdy w modelach sterylizujących ulegają one zniszczeniu w rdzeniu.

 

Musimy pamiętać o tym, że oczyszczacze wykorzystujące technologię TSS™ likwidują wyłącznie zanieczyszczenia organiczne. Oznacza to, że nie będą wykazywały się skutecznością w usuwaniu frakcji pyłów PM2.5 i PM10, wchodzących w skład smogu atmosferycznego.

Przekrój zanieczyszczeń usuwanych przez oczyszczacze Airfree
Sterylizacja TSS pozwala na usunięcie przede wszystkim zanieczyszczeń organicznych

Średni pobór mocy w oczyszczaczach z filtrami to 20–30 W, oczyszczacze ze sterylizatorami TSS zużywają około 30–50 W, co wynika z konieczności wygenerowania wysokiej temperatury wewnątrz rdzenia, niezbędnej do zabicia drobnoustrojów.

 

W przypadku wielu modeli zakres emitowanego hałasu zamyka się w przedziale średnio 19–50 dB, przy czym najcichszy dźwięk emitowany jest w momencie, gdy oczyszczacze pracują z najniższą wydajnością. Jeśli przeszkadza nam głośna praca oczyszczacza, musimy liczyć się z wolniejszym czasem oczyszczania powietrza, wynikającym z obniżonej pracy wentylatora. Ogromną zaletą oczyszczaczy Airfree jest ich całkowicie bezgłośna praca. Jest to więc idealne urządzenie do miejsc, w których należy zachować ciszę.

Oczyszczacz powietrza Aifree Babyair 80 w pokoju dziecięcym
Oczyszczacze Airfree stanowią idealny wybór do sypialni i pokojów dziecięcych

Na koniec zostawiliśmy największą zaletę oczyszczaczy Airfree – otóż nie wymagają one stosowania wymiennych filtrów. Nie trzeba więc mierzyć się z ich często kosztowną wymianą, która wymagana jest w przypadku innych oczyszczaczy. W praktyce (w zależności od konkretnego urządzenia) pomoże nam to zaoszczędzić nawet ponad 400 zł rocznie.

Który z tych dwóch rodzajów urządzeń ostatecznie wypada lepiej? Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych potrzeb. Urządzenia Airfree oczyszczające i sterylizujące powietrze to doskonały wybór do wszystkich miejsc, gdzie problemem są zanieczyszczenia organiczne. Możemy je zarekomendować klientom, którym zależy na jak najniższych kosztach eksploatacji i maksymalnie cichej pracy urządzenia. W takim przypadku możemy być pewni, że wybór oczyszczacza powietrza wykorzystującego technologię sterylizacji TSS™  będzie strzałem w dziesiątkę.